nuk

Економија

НУК: Битиќи итно да го прецизира терминот за средба

А1он
Во вчерашната изјава Вицепремиерот Битиќи рече дека е отворен да комуницира дури и со неистомисленици без разлика дали тие претставуваат само мала група луѓе или
Економија

Угостителите ќе работат до 21 часот, бараат мерки за директна помош

А1он
Рестораните и угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот, со што престанува да важи одлуката што беше во сила во изминатиот месец за
Економија

НУК: Првата одлука од новиот антикризен пакет „ладен туш“ за угостителите, и даваме рок на Владата до 25 јануари

А1он
Владата со донесената прва мерка од петтиот антикризен пакет им подари на „локомотивите“ – членки на Стопанската комора на Македонија 162,4 милиони евра, а на
Економија

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21:00 часот

А1он
Премиерот Зоран Заев објави на Фејсбук дека денеска на седница на Влада донеле одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, почнувајќи од 21 јануари.
Економија

(ВИДЕО) Бектеши: Мислам дека кафулињата ќе работат до 23 часот

Искра Манојлоска
Министерот за економија Крешник Бектеши смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на работното време најверојатно ќе има
Економија

НУК: Унифицирани протоколи за работа, но не и ограничување на работното време

А1он
Независната угостителска комора бара унифицирани протоколи и препораки за работа во услови на пандемија, но не се согласува со ограничувањето на работното време. Во денешното
Економија

НУК ги поздравува најавите за петти сет антикризни мерки и очекува покана за средба

А1он
Независната угостителска комора ги поздравува најавите од Владата за петти сет антикризни мерки и очекува покана за средба со цел да даде придонес кон креирањето
Економија

НУК до Уставниот суд поднесе иницијатива за оценка на уставноста на одлукaта за ограничено работно време на угостителите

А1он
Независната угостителска комора денеска до Уставниот суд поднесе иницијатива за оценување на уставноста и законитоста на последнaтa одлукa на Владата да се ограничи работното време
Економија

НУК ќе поднесе Иницијатива до Уставен суд за Одлуката со која се ограничи работното време на угостителите до 18 часот

А1он
Независната угостителска комора (НУК) денеска ќе поднесе Иницијатива за оценување на уставноста и/или законитоста на измените и дооплнувањата на Одлуката за превентивни препораки, времени мерки,
Економија

НУК бара конкретни мерки за надомест на загубите, до утре очекува покана за средба од Владата

А1он
Независната угостителска комора со дел од здруженијата на угостители очекува до утре да добие покана од Владата за итна средба на која би се разговарало