ВИДЕО: Кафеаните затворија, „Сити мол“ се преполни

Од:

Трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје попладнево, откако затворија кафулињата и рестораните се преполни со посетители. Од синоќа на сила стапи поригорозна мерка за работа на угостителските објекти со која тие мора да затворат во 18 место во 21 часот. Посетителите на „Сити мол“ попладнево велат дека трговскиот почнал да се полни откако затвориле рестораните и кафулињата.

Бенд во живо од три девојки качени на бина во ходникот на трговскиот ги забавува посетителите, а на видеата кои се споделуваат на социјалните мрежи се гледа и дека не се води сметка за одржување дистанца.

Државниот пазарен инспекторат е во итна контрола на трговскиот.

„Имаме дојава за метеж во ’Сити мол’. Екипата која што е најблиску веднаш ќе изврши детална контрола и за метежот и евентуално непочитување мерки за бендот кој во живо ги забавува посетителите“, рече Стојко Паунвски, директор на Државниот пазарен инспекторат за „А1он“.

Од Пазарниот инспекторат велат дека синоќа, односно првиот ден со скратено работно време на угостителските објекти, немало прекршувања, угостителите ја почитувале мерката.

Бенд во живо од три девојки качени на бина во ходникот на трговскиот ги забавува посетителите

Завчера Пазарната инспекција само во Скопје околу полноќ откри три локали кои работеле по дозволеното време и едно јога студио во кое во 23 часот имало недозволено групирање.

Би можело да ве интересира

Сопственикот и уште петмина приведени во нерегистриран ресторан кој работел подоцна од дозволеното

Пандов за „А1он“: Некој јави дека политичар седи во кафеаната, ќе си ја платам казната

Маја Илиевска-Пачемска

Запечатена кафеаната во Стајковци која по работното време ги угости  Неделковски, Пандов и Панчевски

Маја Илиевска-Пачемска

Приведени Миленко Неделковски, Александар Пандов и Владимир Панчевски, пред полноќ биле во кафеана во Стајковци

А1он

Струмичани славеле роденден и се фалеле на Фејсбук, добија кривични пријави

Жарко Настоски

Уапсени десетмина жители на селото Орман, полицијата ги затекнала околу коледарски оган

Жарко Настоски