rabotno vreme

Македонија

Пандов за „А1он“: Некој јави дека политичар седи во кафеаната, ќе си ја платам казната

Маја Илиевска-Пачемска
Претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО – ДПМНЕ, Александар Пандов смета дека има политичка заднина неговото синоќешно приведување откако беше затекнат во кафеана по истекот
Македонија

Запечатена кафеаната во Стајковци која по работното време ги угости  Неделковски, Пандов и Панчевски

Маја Илиевска-Пачемска
Запечатена е кафеанта „Кај Џустра“ во Стајковци во која синоќа пред полноќ беа затечени гости и приведени осумнаесетмина меѓу кои се новинарот Миленко Неделковски, претседателот
Македонија

СОНК: Вработените во градинките не треба да работат фиксно осум часа, тоа е надвор од колективниот договор

А1он
Самостојниот синдикат за образование, наука и култура денеска побара од Министерството за труд и социјална политика веднаш да реагира и да се реши проблемот во
Македонија

Владата повторно ќе го разгледува укинувањето на флексибилното работно време во администрацијата

А1он
Премиерот Зоран Заев, по извршени консултации, одлучи да не ја потпише одлуката за времено суспендирање на одлуката за флексибилно работно време на државната администрација, усвоена
Економија

Анкета: Половина од Австријците се за 30 часа работа неделно

А1он
Речиси половина од вработените Австријци (49 отсто) сметаат дека работната недела треба да изнесува 30 часа, додека 23 проценти се за 35 часа, покажуваат резултатите
Македонија

Кој игра „Лудо“ од профилот на градоначалникот на Виница додека тој е на состаноци?

Градоначалникот на општина Виница, Ивица Димитров, во работно време игра онлајн игри на „Фејсбук“, а дека е активен социјалната мрежа јавува на неговите пријатели. Тој
Магазин

Истражување: Работното време треба да се ограничи на четири часови дневно

А1он
Голем број истакнати експерти сметаат дека работното време треба да се ограничи на четири часови дневно. Тие оценуваат дека луѓето не се ниту ментално ниту