rakomet

Спорт

Еурофарм Пелистер елиминиран од Магдебург во ЕХФ ракометната лига

А1он
Ракометарите на Еурофарм Пелистер ги завршија натпреварите во европската ракометна лига откако вечерва во Магдебург беа совладани од истоимената екипа со 35:24 (14:9). Битолчани на
Македонија

Функционерите кои гледаа ракомет во сала казнети по 500 евра за групирање

Кристијан Ландов
Петте функционери кои беа да го следат мечот Македонија -Данска од трибините во салата „Борис Трајковски“ треба да платат по 500 евра казна. Полицијата утврди
Македонија

Галетановски и Андов, со Темелковски и Каевски ќе даваат исказ во полиција, МВР најави казни

Кристијан Ландов
Обвинителството и Министерството за внатрешни работи испитуваат како директорот на зоолошката градина, Ѓорги Галетановски, директорот на затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, Филип Андонов, пратеникот Дарко
Македонија

Директорите на зоолошка и затворот во Шуто Оризари ги прекршија протоколите и гледаа ракомет во сала

Кристијан Ландов
Директорот на зоолошката градина, Ѓорги Галетановски, директорот на затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, Филип Андов, пратеникот Дарко Каевски и градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски,
Спорт

Македонските ракометари го победија Чиле и се пласираа во втората фаза на СП

А1он
Македонската ракометна репрезентација успеа да обезбеди пласман во втората, главна фаза на Светското првенство во Египет, откако попладнево во Каиро го совлада Чиле со 32:29.
Спорт

ИХФ повторно со доверба во Начевски и Николов, ќе судат на ракометниот Мундијал во Египет

А1он
Меѓународната ракометна федерација (ИХФ) вечерва ја објави листата на арбитри, кои ќе ја делат правдата на претстојното Светско првенство во Египет, на која се најдоа
Спорт

Карабатиќ избран за ракометар на деценијата, Лазаров најдобро десно крило

А1он
Французинот Никола Карабатиќ е најдобриот светски ракометар во деценијата што изминува, додека капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров е прогласен за најдобро десно крило во
Спорт

Во драматичен меч, Металург одигра нерешено против Фајверс

А1он
Металург го освои првиот бод во групната фаза во ракометната Лига Европа, откако по двата стартни порази, вечерва во драматичен натпревар во Скопје одигра нерешено
Спорт

Еурофарм Пелистер почна со победа во СЕХА лигата

А1он
Еурофарм Пелистер со победа тргна во регионалната ракометна СЕХА лига, откако вечерва триумфираше во Битола над Металопластика со 30:26 (12:14). Македонскиот тим добро го отвори