jemen

Свет

ОН: За само шест месеци во само еден град во Јемен, речиси 160 луѓе загинаа од нагазни мини

А1он
Обединетите нации објавија дека 159 луѓе загинале од нагазни мини и други неексплодирани неексплодирани средства во јеменскиот град Худајда во изминатите шест месеци. Градот Худајда
Свет

Во пратка од Иран до Јемен американската морнарица заплени 70 тони компонента за ракетно гориво

А1он
Американската морнарица денеска соопшти дека запленила 70 тони амониум перхлорат, кој може да се користи за производство на ракетно гориво. Тој бил скриен во вреќи
Свет

После шест години, за денеска најавен првиот комерцијален лет од главниот град на Јемен

А1он
После шест години прекин во авиособраќајот за денеска е планиран првиот комерцијален лет од аеродромот во главниот град на Јемен. Планирано да се реализира првиот
Свет

После шест години прекин во авиособраќајот за в недела предвиден првиот комерцијален лет од главниот град на Јемен

А1он
После шест години прекин во авиособраќајот за в недела е планиран првиот комерцијален лет од аеродромот во главниот град на Јемен. Планирано е на 24
Свет

Волстрит журнал: Претседателот на Јемен даде оставка под притисок на Ријад

А1он
Властите на Саудиска Арабија го принудија претседателот на Јемен, Абдрабу Мансур Хади да поднесе оставка. Претседателот е во домашен притвор, објави Волстрит журнал, повикувајќи се
Свет

Десет членови на Ал Каеда избегаа од затвор во Јемен

А1он
Десет членови на Ал Каеда избегаа од затвор во Јемен, соопштија денеска официјални лица од јеменската провинција Хадрамавт. Затворските чувари во градот Сејџун интервенирале поради
Свет

Саудуска Арабија почна воена акција против Хутите во Јемен

А1он
Коалицијата предводена од Саудиска Арабија денеска почна воздушни напади врз јеменската престолнина Сана и пристанишниот град Ходеида, со намера да ги запре нападите врз нејзините
Свет

Во експлозија на автомобил-бомба убиен јеменски генерал

А1он
Во експлозија на автомобил-бомба денеска загина високиот јеменски офицер Табет Гавас и три лица од неговото обезбедување. Инцидентот се случи во едно предградие на пристанишниот