jemen

Свет

Коалицијата предводена од Ријад негира дека извршила напад врз затворот во Саада

А1он
Воената коалиција предводена од Саудиска Арабија денеска негираше дека нападнала затвор во Јемен, управуван од бунтовниците, при што вчера загинаа најмалку 70 луѓе. Информациите за
Свет

Арапската коалиција најави бомбардирања во главниот град на Јемен

А1он
Арапската коалиција предводена од Саудиска Арабија синоќа објави дека започнала со бомбардирање на главниот град на Јемен, Сана, како одговор на нападите на шиитското движење
Свет

Хутите киднапираа товарен брод на ОAE во близина на Јемен

А1он
Движењето на Хутите, кое го контролира поголемиот дел од северен Јемен, киднапираше товарен брод под знамето на Обединетите Арапски Емирати, соопшти денеска коалицијата предводена од
Свет

Хутите дозволија авиони на ОН да слетаат на аеродромот во Сана

А1он
Бунтовниците во Јемен, кои имаат поддршка од Иран, денеска соопштија дека привремено дозволуваат авиони на Обединети нации со хуманитарна помош да слетаат на аеродромот во
Свет

Најмалку четворица загинати во напад на хутите во јеменската провинција Мариб

А1он
Најмалку четири лица загинаа во ракетен напад на Хутите во јеменската провинција Мариб. Според претставник на локалните власти, проектил погодил пазар во областа Ал Џуба
Свет

Американската воена морнарица заплени оружје од Иран испратено кон Јемен

А1он
Американската воена морнарица соопшти дека запленила големо количество пушки калашников и муниција прошверцувани во рибарски брод од Иран, кои најверојатно биле испратени кон Јемен. Како
Свет

ОН ги намалува оброците на храна во Јемен поради недостиг на средства

А1он
Светската програма за храна (WFP) соопшти дека од јануари ја намалува храната за осум милиони луѓе во Јемен поради недостиг на средства, предупредувајќи на дополнително
Свет

ОН почнаа кампања за вакцинирање на мигрантите во Јемен

А1он
Обединетите нации почнаа кампања за вакцинација против коронавирус на мигрантите заглавени во Јемен кој е разурнат од војна, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција (ИОМ).