somalija

Македонија

Во терористички напад во Сомалија убиени најмалку пет лица и над 15 повредени

А1он
Најмалку пет лица загинаа во терористички напад, а 15 повредени се пренесени во болница по силната експлозија што утринава се случи во центарот на сомалиската
Свет

ВИДЕО: Страотна експлозија разнесе комбе со фудбалери во Сомалија, петмина загинаа

А1он
Силна експлозија уништи комбе со кое се превезувале членови на фудбалски клуб во Сомалија, а точните околности на трагедијата не се јасни. Четворица фудбалери и
Свет

Над 100 загинати во нападите на исламистите од Ал-Шабаб врз двете воени бази во Сомалија

А1он
Над 100 лица загинаа во денешните раноутрински напади врз двете воени бази во Сомалија, соопшти армијата, пренесе ДПА. Двајца бомбаши самоубијци, рано утринава, пред зори,
Свет

Најмалку 23 загинати во исламистичките напади врз две воени бази во Сомалија

А1он
Најмалку 23 лица се убиени утринава во нападите врз двете воени бази во Сомалија, јави ДПА. Двајца бомбаши самоубијци нападнаа две армиски позиции во округот
Свет

ВИДЕО: Масакр во Сомалијa – бомбаш самоубиец со кола влета во толпа и уби најмалку 20 луѓе

А1он
Најмалку 20 луѓе загинаа, а 30 се повредени вечерва кога експлодираше автомобил-бомба пред популарен ресторан на пристаништето во сомалискиот главен град Могадишу, соопштија здравствените власти.
Свет

Експлозија во Могадишу, загина еден владин претставник и повредени три лица

А1он
Најмалку две лица загинаа при експлозија во главниот град на Сомалија, Могадишу, соопштија полициски извори. – Експлозивната направа е активирана во близина на најголемиот контролен
Свет

Експлозија на автомобил-бомба во близина на претседателската палата во Могадишу

А1он
Автомобил бомба денеска експлодира во Могадишу пред комплексот на сомалискиот Парламент, во близина на претседателската палата, соопшти локалната полиција. Според претставниците на полицијата, бомбата експлодирала