jemen

Свет

Никој не знае што се случило со 300 мигранти крај брегот на Јемен, можно е да се удавиле

А1он
Официјален претставник на Обединетите нации денеска изјави дека е можно околу 300 мигранти да се удавиле кога нивниот брод се превртел во близина на брегот
Свет

Шефот на Светската програма за храна на ОН по посетата на Јемен: Ова е пекол

А1он
Извршниот директор на Светската програма за храна на ОН, Дејвид Бесли предупреди по посетата на Јемен дека таа организација ќе биде принудена да бара стотици
Свет

Хутите собориле саудиски разузнавачки авион по воздушниот напад врз Сана

А1он
Јеменските бунтовници Хути денеска соборија саудиски разузнавачки авион, соопштија од оваа проиранска група веднаш по нападот што коалицијата предводена од Саудиска Арабија го изведе врз
Свет

Саудиската коалиција изведе воздушни напади врз позициите на проиранските Хути во Јемен

А1он
Коалицијата предводена од Саудиска Арабија денеска изведе воздушни напади врз главниот град на Јемен, Сана, и потврди дека соборила неколку вооружени беспилотни летала испратени од
Свет

Почнува донаторската конференција за Јемен под покровителство на ООН

А1он
ООН ги повика земјите донатори да обезбедат 3,85 милијарди долари хуманитарна помош за Јемен во 2021 година, како поддршка на 16 милиони Јеменци. „Меѓународните донатори