saudiska arabija

Свет

Иран и Саудиска Арабија ги затоплуваат односите

А1он
Иранските власти изразија задоволство од промената на тонот на Саудиска Арабија откако саудискиот престолонаследник принцот Мохамед бин Салман изјави дека Ријад сака добри односи со
Свет

ВИДЕО: Катастрофални поплави во Саудиска Арабија, буицата носеше коли низ Мека

А1он
Во екот на одбележувањето на месецот Рамазан, во најголемото муслиманско светилиште – Мека во Саудиска Арабија, се случија катастрофални поплави предизвикани од поројните дождови. Снимките
Свет

Во водите на Црвено море нападнат саудиски танкер со нафта

А1он
Компанијата за глобална поморска безбедност „Драјад Глобал“ е инфомирана дека саудискиот танкер со нафта „НЦЦ Дамам“, бил нападнат во водите на Црвеното Море. Компанијата забележува
Свет

Иран „секогаш ги поздравува“ разговорите со Саудиска Арабија

А1он
Иран соопшти дека „секогаш ги поздравува“ разговорите со регионалниот непријател Саудиска Арабија. Сепак, Исламската република ниту ги потврди ниту ги демантираше извештаите на медиумите дека
Свет

Саудиската коалиција уништила шест дронови на Хутите

А1он
Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија, што учествува во граѓанската војна во Јемен, пресретнала и уништила шест беспилотни летала наполнети со експлозиви, наведе саудиската државна
Свет

На мал аџилак во Мека ќе можат да одат само вакцинирани или со стекнат имунитет од Ковид-19

А1он
Само луѓето кои биле вакцинирани или со стекнат имунитет од Ковид-19 ќе можат да одат да вршат омра, мал аџилак во Мека за време на
Свет

Хутите повторно нападнаа рафинерија во Саудиска Арабија

А1он
Јеменските бунтовници Хути ја презедоа одговорноста за денешниот напад со беспилотни летала врз рафинерија во Ријад, главниот град на Саудиска Арабија, што предизвика пожар што
Свет

Хутите собориле саудиски разузнавачки авион по воздушниот напад врз Сана

А1он
Јеменските бунтовници Хути денеска соборија саудиски разузнавачки авион, соопштија од оваа проиранска група веднаш по нападот што коалицијата предводена од Саудиска Арабија го изведе врз