saudiska arabija

Свет

Саудискиот крал Салман примен во болница заради медицински тестирања

А1он
Кралот на Саудиска Арабија, Салман бин Абдулазиз, денеска е примен во болницата во градот Џеда на Црвеното Море, на медицински тестирања, јавија саудиските медиуми врз
Свет

Иран и Саудиска Арабија ги продолжија преговорите во Ирак по неколкумесечна пауза

А1он
Иран ги продолжи разговорите со регионалниот ривал Саудиска Арабија, неколку месеци откако беа прекинати тајните разговори со посредство на Ирак, објавија иранските државни медиуми. Во
Свет

Волстрит журнал: Претседателот на Јемен даде оставка под притисок на Ријад

А1он
Властите на Саудиска Арабија го принудија претседателот на Јемен, Абдрабу Мансур Хади да поднесе оставка. Претседателот е во домашен притвор, објави Волстрит журнал, повикувајќи се
Свет

Саудиска Арабија: Верници од странство можат да заминат на аџилак во Мека

А1он
Саудиска Арабија оваа година ќе дозволи до милион луѓе да се приклучат на аџилак во Мека, по две години строги ограничувања поради Ковид-19, објавија саудиските
Свет

Турција го предаде на Саудиска Арабија предметот за случајот Кашоги

А1он
Турција донесе одлука да го префрли предметот за случајот со убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги на судот во Саудиска Арабија. Ова денеска го соопшти локалната
Свет

Турција денеска одлучува дали на саудиските судови ќе го предаде предметот за убиството на новинарот Кашоги

А1он
Истанбулскиот суд денеска треба да решава по барањето на Обвинителството за запирање на процесите што се водат против обвинетите во случајот со убиството на саудискиот
Свет

Турската влада ќе му препорача на судот во Истанбул префрлање на случајот Кашоги во Саудиска Арабија

А1он
Турската влада ќе му препорача на судот во Истанбул да го „затвори“ досието и да и го предаде на Саудиска Арабија случајот со убиството на
Свет

Саудиска Арабија побара вонредна седница на СБ на ОН поради нападите на Хутите

А1он
Саудиска Арабија побара вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за да се осудат нападите на јеменското вооружено движење Ансар Алах, познато како Хути,
Свет

Саудуска Арабија почна воена акција против Хутите во Јемен

А1он
Коалицијата предводена од Саудиска Арабија денеска почна воздушни напади врз јеменската престолнина Сана и пристанишниот град Ходеида, со намера да ги запре нападите врз нејзините
Свет

САД со остра осуда за терористичките напади во Саудиска Арабија

А1он
Праќаме остра осуда за неколкуте терористички напади неделава во Саудиска Арабија извршени од Хутите, вклучувајќи го денешниот удар врз постројките на нафтената компанија Арамко во