raketi

Свет

Израелскиот министер за одбрана дал наредба за продолжување на нападите врз „Исламски џихад“ во Појасот Газа

А1он
Израелскиот министер за одбрана, Бени Ганц, денеска и нареди на армијата да ја продолжи офанзивата против екстремистичкиот „Исламски џихад“ во Појасот Газа, соопшти неговиот кабинет.
Свет

Повторно се огласија сирените за опасност во Израел, летаат ракети од Појасот Газа

А1он
Сирените утрово повторно се огласија во израелските градови во близина на границата со Појасот Газа. Според првите извештаи, системот за воздушна одбрана „Железна купола“ пресретнал
Свет

Врз Израел биле истрелани повеќе од 160 ракети, тврди армијата

А1он
Израелските одбранбени сили утринава соопштија дека се подготвени за, како што ја нарекоа, „недела на операции“. Војската соопшти дека од вчера попладне врз Израел биле
Свет

Тајван: Кина ја имитира Северна Кореја со истрелување проектили во водите

А1он
Министерството за одбрана на Тајван тврди дека Кина денеска лансирала 11 балистички ракети „Донгфенг“ во водите во близина на северниот, јужниот и источниот брег на
Свет

Украина ги доби првите ракетни фрлачи со долг дострел М270 од Велика Британија

А1он
Украина денеска ја доби од Велика Британија првата испорака на модерни ракетни системи со долг дострел М270, напиша на Твитер украинскиот министер за одбрана Олексеј
Свет

Хамас истрела ракети во Средоземното Море како предупредување кон Израел

А1он
Припадници на палестинското движење Хамас денеска од Појасот Газа истрелаа ракети во Средоземно Море. Според очевидци Хамас истрелал осум ракети, а за палестинското Министерство за
Свет

Русија планира да одговори со нуклеарно оружје на каков било ракетен напад

А1он
Русија ќе го употреби својот нуклеарен потенцијал во случај на каков било ракетен напад на нејзина територија, се вели во статија објавена од Генералштабот на
Свет

САД се консултираат со сојузниците за распоредување ракети во Азија

А1он
САД се консултираат со своите сојузници околу плановите за распоредување ракети со среден дострел во Азија, потег за кој Кина вели дека ќе одговори со
Свет

Трамп: Ким рече дека по завршувањето на воената вежба ќе престанат и ракетните проби

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун му рекол дека ракетните тестови ќе престанат откако ќе завршат здружените вежби САД-Јужна Кореја.
Свет

Русија тестира ракетен систем со вештачка интелигенција

А1он
Новите системи со вештачка интелигенција, кои ќе можат да уништуваат мети со намалено учество на пилоти, во моментов се тестираат на руските напаѓачки хеликоптери „Ми-28Н“,