obedineti arapski emirati

Свет

ВИДЕО: Голем пожар во облакодер во Емирати, жар летал низ целиот град

А1он
Пожар зафати утринава станбена кула во Ајман, во Обединетите Арапски Емирати, јавија локалните медиуми. Како што наведуваат и тие, нема извештаи за повредени. Според тамошните
Свет

Шеикот Мохамед бин Зајед избран за нов претседател на ОАЕ

А1он
Федералниот врховен совет на Обединетите Арапски Емирати го избра престолонаследникот на Емиратот Абу Даби шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан за претседател по смртта на
Свет

Прва посета за израелски претседател на Обединетите Арапски Емирати

А1он
Израелскиот претседател Исак Херцог од денеска ќе престојува во посета на Обединетите Арапски Емирати, прва посета на израелски претседател на таа држава. Херцог доаѓа во
Свет

Обединетите Арапски Емирати официјално го прекинаа бојкотот на Израел

А1он
Лидерот на Обединетите Арапски Емирати, шеикот на Абу Даби, Калифа Бин Зајед Ал Нахјан денеска издаде указ со кој формално се става крај на бојкотот
Свет

ОН го поздрави договорот меѓу Израел и ОАЕ, Иран го оквалификува како срамен

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска го поздрави договорот за нормализирање на односите меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати, додека Иран го оквалификува како
Свет

Емисија за насилство и сиромаштија во ОАЕ тргната од програма

А1он
По само шест емитувања, надлежните во Обединетите Арапски Емирати ја укинаа емисијата за насилство, сиромаштија, странци и трговија со луѓе на државната телевизија СБЦ. Причините