patriot

Свет

НАТО ќе распореди системи „Патриот“ во Литванија

А1он
НАТО ќе распореди противвоздушни ракетни системи „Патриот“ од американско производство во Литванија во текот на 2024 година, најави министерот за одбрана на балтичката земја. Литванија
Свет

Германија ќе започне со префрлувањето на системот „патриот“

А1он
Германските вооружени сили ќе започнат со пренесување на системот „патриот“ во Полска, јавуваат германските медиуми. Првите два од трите ракетни системи претходно ветени на полската
Свет

Украински министер: „Патриот“ ќе биде во функција за помалку од шест месеци

А1он
Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба потврди дека САД започнале посебен план за ставање во функција на ракетниот систем Патриот во Украина за „помалку
Свет

Експерт за безбедност: „Патриот“ е премногу скап за да се троши на евтини ирански беспилотни летала

А1он
Експертот за безбедност Анте Летица го коментираше договорот на Украина со САД за испорака на системот Патриот за ХТВ. Тој одговори на прашањето дали испраќањето
Свет

Пентагон размислува да ги обучува Украинците во Америка за управување со системот „Патриот“

А1он
Пентагон ја разгледува можноста за обука на украинската војска за употреба на противвоздушни системи Патриот во американска воена база, соопштија двајца претставници на американското Министерство
Свет

Кремљ: Америка води индиректна војна со Русија, „Патриот“ нема да помогне да се стави крај на војната

А1он
Американското распоредување на ракетниот систем за противвоздушна одбрана „Патриот“ нема да помогне да се стави крај на конфликтот во Украина и нема да ја спречи
Свет

На Украинците ќе им требаат неколку месеци да научат како да користат системот Патриот

А1он
Ќе бидат потребни неколку месеци за да се обучуваат украинските сили да управуваат со системот Патриот, изјави за новинарите висок функционер за одбрана на САД,
Свет

Белата куќа пред пристигнувањето на Зеленски: Испраќаме „Патриот“ во Украина

А1он
Белата куќа потврди дека американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе објави дека САД ќе испратат во Украина „Патриот“, моќни ракети за противвоздушна одбрана вредни речиси
Свет

САД и испраќаат на Украина едно од најмоќните оружја во светот, Русија сериозно се заканува

А1он
Украинските сили соборија 13 руски беспилотни летала над Киев, кои оштетија две административни згради, но не и клучна инфраструктура, рекоа властите, додека Вашингтон размислува да