tanker

Свет

ВИДЕО: Објавена снимка од експлозијата на руски танкер во близина на Крим

А1он
Руското Министерство за вонредни ситуации објави снимка од вчерашната експлозија на танкер во Керчкиот Теснец, меѓу Азовското и Црното Море, по која тројца морнари паднале
Свет

Пожар на огромен танкер кај Шри Ланка, стотици илјади тони нафта пред излевање во Индискиот Океан

А1он
Околу 270.000 тони нафта може да истечат во океанот, откако избувна пожар на танкер регистриран во Панама, во близина на југоисточниот брег на Шри Ланка,
Свет

ВИДЕО: Нафтена дамка го уништи еден од најчистите морски брегови во светот

А1он
Маурициус денеска прогласи еколошка катастрофа откако нафта се изли од насукан танкер блиску до брегот на островската држава во Индискиот Океан. Објавените снимки покажуваат како
Свет

Грчкото МНР го следи прашањето со иранскиот танкер

А1он
Министерството за надворешни работи на Грција внимателно го следи прашањето со иранскиот танкер и е во комуникација, по дипломатски пат, со Вашингтон, велат дипломатски извори
Свет

Иран објави фотографии од екипажот на запленетиот британски танкер

А1он
Иранските државни медиуми објавија слики од членови на екипажот на британскиот танкер, кој беше запленет во Заливот. Фотографиите се објавени за да покажат дека екипажот
Свет

Вонредна седница на британската Влада поради запленетиот танкер во Ормускиот теснец

А1он
Британската премиерка Тереза ​​Мај денеска свика вонредна владина седница на која ќе се дискутира за реакцијата што треба да се испрати на Иран по запленувањето
Свет

Танкер кој пренесувал 900.000 литри дизел гориво е заробен и плови во индонезиските територијални води

А1он
Танкер, товарен со 900.000 литри дизел гориво, е заробен и плови по индонезиските територијални води, соопштија малезиските власти.  Малезиската агенција за морепловство соопшти дека танкерот