tanker

Свет

Грчкото МНР го следи прашањето со иранскиот танкер

А1он
Министерството за надворешни работи на Грција внимателно го следи прашањето со иранскиот танкер и е во комуникација, по дипломатски пат, со Вашингтон, велат дипломатски извори
Свет

Иран објави фотографии од екипажот на запленетиот британски танкер

А1он
Иранските државни медиуми објавија слики од членови на екипажот на британскиот танкер, кој беше запленет во Заливот. Фотографиите се објавени за да покажат дека екипажот
Свет

Вонредна седница на британската Влада поради запленетиот танкер во Ормускиот теснец

А1он
Британската премиерка Тереза ​​Мај денеска свика вонредна владина седница на која ќе се дискутира за реакцијата што треба да се испрати на Иран по запленувањето
Свет

Танкер кој пренесувал 900.000 литри дизел гориво е заробен и плови во индонезиските територијални води

А1он
Танкер, товарен со 900.000 литри дизел гориво, е заробен и плови по индонезиските територијални води, соопштија малезиските власти.  Малезиската агенција за морепловство соопшти дека танкерот
Свет

Либија бара меѓународна помош за гаснење на запалениот резервоар со шест милиони литри гориво

А1он
Либиските власти побараа меѓународна помош за гаснење на пожарот во резервоар за нафта во Триполи. Либиската национална нафтена компанија предупреди на „опасност од катастрофа“ во