rusija sad

Свет

Разговараа американскиот и рускиот министер за одбрана, објавија различни верзии за разговорот

А1он
Министрите за одбрана на Соединетите Американски Држави и Русија разговараа телефонски првпат по повеќе од една година, а двете страни дадоа многу различни прикази за
Свет

ВИДЕО: Руски воени авиони во близок контакт со американски дронови над Сирија

А1он
Воздухопловните сили на САД објавија снимка за која тврдат дека покажуваат дека руските борбени авиони летаат опасно блиску до неколку американски беспилотни летала над Сирија,
Свет

Американците пресретнале четири руски авиони кај Алјаска

А1он
Северноамериканската команда за воздушна одбрана (НОРАД) објави дека следела и пресретнала четири руски авиони на Алјаска кои вчера влегле и оперирале во зоната за идентификација.
Свет

Песков: Односите меѓу Русија и САД и натаму се во жалосна состојба

А1он
Односите меѓу Москва и Вашингтон остануваат „во жалосна состојба“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Руската државна новинска агенција ТАСС ја цитираше неговата изјава дека
Свет

САД утре ќе тестираат интерконтинентална балистичка ракета, ја информирале Русија

А1он
САД денеска соопштија дека утре ќе тестираат интерконтинентална балистичка ракета. Претходното известување за таков ракетен тест е многу невообичаено, но има за цел да избегне
Свет

Замрзнат Дијалогот помеѓу Москва и и Вашингтон за стратешка стабилност

А1он
Претставникот на руското Министерство за надворешни работи Владимир Јермаков денеска изјави дека е замрзнат Дијалогот помеѓу Москва и Вашингтон за стратешка стабилност. Јермаков, кој е
Свет

Путин вели дека гледа „позитивна“ реакција на САД на руските безбедносни предлози

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека подготвеноста на Вашингтон да разговара за безбедносните предлози на за ограничување на експанзијата на исток е „позитивна“. Русија
Свет

Русија им понудила на САД точен датум за почеток на дијалогот за безбедносните гаранции

А1он
Русија им понуди на САД точен датум за почеток на дијалогот за безбедносните гаранции и го чека одговорот на Вашингтон, изјави денеска рускиот заменик министер