lozje

Економија

Ковачевски: Годинава постигнавме договор за 30% зголемени откупни цени на грозјето

А1он
Ние сме исклучително среќни што оваа година постигнавме договор со кој што имаме 30% зголемени откупни цени на грозјето“, порача претседателот на Владата на Република
Економија

Сушата го уништи родот во лозјата, реагираат од „Напредни лозари”

А1он
Сушата го уништи родот во лозјата, реагираат од регионалното Здружение „Напредни лозари”. Бараат од надлежните во локалната самоуправа и во Министерството за земјоделство да изнајдат
Македонија

НФФ бара „вранецот“ да се откупува за 17, а „смедеревката“ за 16 денари по килограм

А1он
Националната федерација на фармери (НФФ) бара цената за винската сорта грозје „вранец“ да биде 17, за „смедеревка“ 16 ден по килограм, функционирање на договорно производство
Економија

Национална федерација на фармери бара 16 денари за „смедеревка“ и 17 за „вранец“

А1он
Минимална заштитна цена за грозјето рамна на производствената, која изнесува 16 денари за килограм “смедеревка” и 17 за “вранец”. Ова е само едно од барањата
Економија

Министерот Николовски на средба со винарите

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска во винарската визба „Стоби“ ќе одржи работен состанок со винарите. Како што информираат од Министерството за
Економија

„Тиквеш“ заврши со исплатата на откупеното грозје

А1он
Винарската визба „Тиквеш“ и оваа година, речиси еден месец пред крајниот законски рок, заврши со исплата на средствата за откупеното грозје од последната берба. Заклучно
Економија

Тече рокот за поднесување барања за субвенции за предадено винско грозје

А1он
Во тек е рокот за поднесување барања за финансиска подршка за предадено винско грозје во домашна регистрирана винарска визба и висината изнесува два денари по
Економија

Тиквеш ги исплати парите за откупеното грозје од последната берба

А1он
Винарската визба „Тиквеш“ денеска соопшти дека на лозарите целосно им ги исплатила средствата за откупеното грозје од последната берба. Заклучно со 28 април исплатени се
Македонија

Претседателот Иванов ја закрои првата винова лоза во Демир Капија

А1он
Во Демир Капија денеска на свечен начин беше закроена винова лоза во чест на верскиот празник Св. Трифун. Закројувањето го извршија претседателот на Република Македонија