zemjodelstvo

Македонија

Трипуновски: Љупчо Николовски доделил 2.5 милиони евра надвор од процедура

Орце Костов
Дополнителниот заменик министер за земјоделство Цветан Трипуновски презентира докази за наводното криминално работење на актуелниот министер за земјоделство Љупчо Николовски. – Во Македонија има јасно
Економија

МЗШВ: Усвоена Интервентната програма за поддршка во земјоделството за 2024 година

А1он
Како предлог на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ја усвои Интервентната програма за поддршка во земјоделството
Економија

Македонското земјоделство ги доби првите сертифицирани советници

А1он
Согласно ЕУ стандардите и локалните потреби, вака се обучени првите 90 советници кои на земјоделците ќе им помагаат во секој сегмент од производството. Советниците денеска
Економија

Николовски: 2024-та ќе биде година на нови предизвици, продолжуваме со силна реформска земјоделска политика

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски преку видео обраќање им ја честита Новата година на граѓаните. Николовски во честитката истакнува дека 2023-та беше
Економија

Николовски од Делчево: Ги повикувам сите земјоделци навремно да аплицираат, остварувајќи го правото на дополнителите директни плаќања за полјоделски култури, градинарски култури, овошни и лозови насади

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска во рамки на работната посета во општина Делчево упати апел до земјоделците навремено да аплицираат за
Економија

Николовски: Ја носиме Европа дома, за просперитет на секој земјоделец, за пласман на домашните производи на европскиот пазар

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски се обрати на Панел-дискусија посветена на земјоделството на тема – „Како интеграцијата во ЕУ ги зајакнува македонските
Економија

Министерство за земјоделство институција со највисоко ниво на транспарентност

А1он
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство е најтраспарентна државна институција според Извештајот за извршена проверка на објавените документи и информации кои имателите на информации се
Економија

Утре ќе се доделат договори за грантови до 10 илјади евра за мали семејни винарии

А1он
Утре 07.12.2023 год. (четврток) Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе додели договори за грант поддршка до 10.000 евра на 86 нови мали семејни винарии
Економија

ЕК: Северна Македонија умерено подготвена во делот на земјоделството и руралниот развој

А1он
Северна Македонија останува умерено подготвена во областа на земјоделството и руралниот развој, нотира Европската комисија (ЕК) во најновиот Извештај за напредокот на земјава. Според ЕК,
Економија

За прв пат од оваа година, авансна исплата во износ од 40% за младите кои ќе добијат грант за мерката „Млад земјоделец“

А1он
Во тек е јавниот повик за Мерката 112 „Помош на млади земјоделци за започнување на земјоделска дејност“ позната како мерка „Млад земјоделец“ од Програмата за