subvencii

Економија

Училиштата добија продолжен рок до 20 декември да се пријават за субвенционирана струја

Орце Костов
Од вкупно регистрирани 474 јавни основни и средни училишта во државата, за снабдување со субвенционирана електрична енергија преку ЕСМ Продажба се пријавиле 309 училишта и
Економија

Владата ќе им даде субвенционирана струја и на компаниите кои имаат свои фотоволтаици

Орце Костов
Компании кои произведуваат струја од фотоволтаици аплицирале за субвенционирана струја од ЕСМ продажба, но биле одбиени затоа што имаат сопствено производство на енергија и за
Економија

Георгиевски: Нов модел на субвенции и повеќе инвестиции за зголемено домашно земјоделско производство

А1он
Владата предводени од СДСМ и надлежното министерство преземаат навремени и ефикасни мерки за стабилизирање и унапредување на домашното земјоделско производство. Навремено и пред почетокот на
Економија

Грција во септември ќе ги удвои субвенциите за домаќинствата и компаниите

А1он
Грција за наредниот месец ќе ги удвои субвенциите за електрична енергија за домаќинствата и малите и средни бизниси, на вкупно 1,9 милијарди евра, најави денеска
Македонија

ВИДЕО: Сумите за засадување пченица, пченка и сончоглед и ќе бидат на историски највисоко ниво, најави Ковачевски

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски на Економскиот форум во организација на „Finance Think“, зборуваше за важноста од стратешкиот пристап за одржливо земјоделско производство. „Оваа криза нé научи
Економија

МЗШВ: Нов јавен повик за доставување понуди за давање под закуп на државно земјоделско земјиште до 3 хектари за долгогодишни насади

А1он
Владата на денешната седница донесе одлука за објавување на Јавен повик за доставување на понуди за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост
Економија

Николовски: Дополнителна мерка од 1.500 денари по грло за гоеници, нова субвенција од 3.000 денари по маторица

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски одржа состанок со здруженијата на одгледувачи на свињи и Асоцијацијата на земјоделци, на којшто се разговараше за
Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Обезбедуваме значајна финансиска поддршка за производство и откуп на грозјето

А1он
„Грижата за земјоделците и конкретно за лозарите е постојана – затоа резултатите се видливи и претставуваат дополнителна мотивација. И покрај економската криза, во текот на
Економија

Трипуновски: Власта ги намалува субвенциите за земјоделците, во ек на криза се оставени сами на себе

А1он
Власта со новата програма за директни плаќања во земјоделството крати повеќе од 40 милиони евра , и во ек на криза земјоделците и оваа година
Економија

Исплатени над 575 милиони денари субвенции за лозарите

А1он
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 13.854 субјекти исплати над 575 милиони денари. Станува збор за исплата на апликантите