Видео: Имате запуштени ниви? Ем ќе плаќате повеќе данок ем државата ќе ви ги издава

Од:

Сите запуштени ниви и според досегашниот закон требало да се пријавуваат дека не се обработуваат и да плаќате повисок данок. Но, никој доброволно не пријавил досега.

dobivaj vesti na viber

Ова, според новиот закон, повеќе нема да може да се избегне.

Ќе се направи регистар на целото земјиште и точно ќе впише кои ниви се напуштени. Ако сте сопственик на земја што не ја обработувате, ќе имате неколку солуции да реагирате, во спротивно државата ќе има право вашата нива да ја дава под закуп.

Што се планира и како ќе течат овие процедури за „Скен“ објаснува министерот за земјоделство, Љупчо Николовски.

Би можело да ве интересира

Американското Министерство очекува рекордни приходи во земјоделството

А1он

(ВИДЕО) Внимавајте: Напивка за слабеење, суплементи за црниот дроб, млеко, чоколади – повлечени како небезбедни

Анита Петровска Рајковиќ

Македонија на 63 место според „Индексот на владеење на правото“

А1он

ВИДЕО: Цени растат – плати исти, кој се богати додека граѓаните тонат во сиромаштија?

Анита Петровска Рајковиќ

МВР влезе во златарниците: Одземени над 10 килограми злато поради незаконско работење

А1он

Скен: Договореното со Бугарија е историски неточно, извртено и неодржливо – ако политиката капитулираше, научната мисла е жива

Анита Петровска Рајковиќ