vino

Македонија

СДСМ: Промоција на македонските вина, храна и туризам преку Отворен Балкан

А1он
Уште една економска придобивка од иницијативата „Отворен Балкан“ е можностa за промоција на македонските вина, македонската храна и туризам, соопшти СДСМ. Како дел од иницијативата
Економија

Македонија на српскиот пазар се перципира како една од земјите каде се произведува најдобро вино, покажува истражувањето на АСИПИ

А1он
Македонските вина се на петтото место како најквалитетни по Франција, Србија, Италија и Шпанија, а на високото трето место се позиционирани според соодносот квалитет и
Економија

Хоџа: Се додаваат по два денари од винарските визби за достигнување на договорените цени

А1он
Овие денови заедно со премиерот Зоран Заев сме работеле интензивно за изнаоѓање на решение и во разговор со винарските визби успеавме да најдеме решение со
Економија

Постигнат договор со винариите: 10 денари за Смедервка и 12 денари за Вранец

А1он
Денеска, во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, министерот Арјанит Хоџа одржа состанок со претстaвници на винарските визби. „После дваипол часа преговори, постигнат
Свет

Производството на вино во Франција годинава на најниско ниво во историјата

А1он
Франција годинава ќе произведе најмалку вино откако започна со објавување податоци, а тоа се должи на мразот и болестите што ги опустошија лозјата, соопшти денеска
Економија

Поради коронавирусот се откажува натпреварот за најдобро младо вино произведено во домашни услови

А1он
Дегустација, оценување и награди за млади вина од домашни производители за денот на „Beaujolais nouveau“ за 2020 година се откажува поради пандемијата од Ковид-19, информираат
Економија

Винаријата „Сковин група“ продолжува да ја пишува својата 41-годишна успешна приказна

А1он
ВИНАРИЈАСКОВИН ГРУПА продолжува да ја пишува својата 41-годишна успешна приказна. Македонија се протега на медитеранскиот појас за кој легендите, летописите и митовите велат дека е
Регион

Словенија го загуби спорот против Хрватска за виното „теран“

А1он
Европскиот суд на правдата денеска ја отфрли тужбата на Словенија против Европската комисија во „случајот теран“, долготраен вински спор меѓу словенечките и хрватските винари. Барањето