Македонско вино со хрватски етикети откриено од Европол и Интерпол кај хрватски производители

Од:

Земјоделската инспекција на Државниот инспекторат на Хрватска, во голема акција за сузбивање на трговијата со фалсификувана и недоволно квалитетна храна и пијалоци, откри вино од Македонија, Италија и Чиле.

– Во голема акција на Европол и Интерпол под кодно име „ОПСОН 2020“ поддржана од 83 земји, хрватската инспекција изврши контрола на вкупно 275 субјекти на етикетирање на вино и силни алкохолни пијалоци, пласирани на пазарот, објави хрватскиот Државен инспекторат.

Како што е наведено, откриено е дека пет контролирани субјекти ја имаат злоупотребено употребата на хрватските традиционални термини – квалитетно вино со контролирано географско потекло и врвно вино со контролирано географско потекло, на вина кои не се од хрватско потекло, но потекнуваат од Северна Македонија (едно вино), Италија (два вина) и Чиле (два вина).

Акцијата OPSON беше поддржана од Европската канцеларија за борба против измами (OЛАФ), Европската комисија и Канцеларијата за интелектуална сопственост на Европската унија (EУИПО).

Би можело да ве интересира

Иран бара од Интерпол да распише црвена потерница по Доналд Трамп

Жарко Настоски

Интерпол: Криминалните групи подготвени за работа со вакцините

Ана Ололовска

Поради коронавирусот се откажува натпреварот за најдобро младо вино произведено во домашни услови

Ана Ололовска

Винаријата „Сковин група“ продолжува да ја пишува својата 41-годишна успешна приказна

Ана Ололовска

Либан бара од Интерпол да приведе двајца Руси поради експлозијата во Бејрут

А1он

Интерпол има околу 50.000 досиеја на терористи

Ана Ололовска