vinarii

Економија

Николовски: Историска поддршка за малите винарии, прифатено 61 барање за грантот до 10.000 евра

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денес во Кавадарци присуствуваше на манифестацијата Ден на Станушуна, автохтона сотра на вино подготвена од тиквешките семејни
Економија

Постигнат договор со винариите: 10 денари за Смедервка и 12 денари за Вранец

А1он
Денеска, во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, министерот Арјанит Хоџа одржа состанок со претстaвници на винарските визби. „После дваипол часа преговори, постигнат
Економија

Хоџа: Винарските визби да дадат извештај колку грозје ќе им биде потребно од годинашнава реколта

А1он
На сите винарски визби им е наложено да дадат извештај колкави ќе бидат нивните потреби од годинашната реколта на грозјето и им се побарани сугестии
Економија

Бачовски: Исплатени 377,7 милиони денари за откупено грозје за винската индустрија

А1он
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој заедно со Генералниот секретеријат на Владата денеска на сметките на 8.780 лица им исплати вкупно 377,7
Македонија

Семејните винарии се претставија на Тиквешки вински салон

А1он
Семејните винарии се претставија на Тиквешки вински салон денеска во Кавадарци. Заменик министерот за земјоделство, Трајан Димковски, потсети на изминатите две години соработка кои резултираа
Економија

Поради коронавирусот се откажува натпреварот за најдобро младо вино произведено во домашни услови

А1он
Дегустација, оценување и награди за млади вина од домашни производители за денот на „Beaujolais nouveau“ за 2020 година се откажува поради пандемијата од Ковид-19, информираат
Економија

Од грозјето „вранец“ кое нема да го откупат винариите, ќе се прави алкохолен дестилат

А1он
Од грозјето „вранец“ кое нема да го откупат винариите, а е со полош квалитет поради лоши временски услови, ќе се прави алкохолен дестилат. Но, и
Економија

Поднесени првите барања од мали винарници за регистрација

А1он
Во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) денеска претставници на неколку мали винарници поднесоа барања за упис во Регистарот на производители на вино. Барањата
Економија

(ВИДЕО) Димковски: Произведеното грозје од оваа реколта ќе биде откупено

А1он
Ако цената за килограм грозје падне под ланската, берба нема да има. Родот ќе остане на нивите, порачаа денеска претставниците од регионалното здружение „Напредни лозари”