grozje

Економија

Николовски: Лозарите субвенциите ќе ги добијат пред „Св. Трифун“

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска најави дека лозарите ќе ги добијат дополнителните субвенции пред „Св. Трифун“. Според него, тие се задоволни од годинашната
Економија

Лозарите бараат поголема поддршка од државата, велат дека винарите им ги нудат ланските откупни цени

А1он
Сојузот на здруженија на лозари бара поголема поддршка од државата, по пет денари за килограм гројзе. Вели дека винарските визби ги нудат ланските откупни цени,
Економија

Аплицирајте за директни плаќања за производството на домашен лозов и овошен саден материјал

А1он
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги повикува земјоделците навремено да аплицираат за директни плаќања за производството на домашен лозов и овошен саден материјал. Како
Економија

Ковачевски: Гроздоберот е во полн ек, посакувам успешна и бериќетна лозарска година

А1он
Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски присуствуваше на традиционалниот гроздобер во винаријата „Тиквеш“ каде присутните имаа можност да учествуваат и да го проследат процесот на берба
Економија

СДСМ: Рекордна поддршка за лозарите, откупни цени поголеми за 30 отсто

А1он
СДСМ, со вистински мерки и политики, низ партнерски однос и со лозарите и винариите, обезбеди рекордна помош и поддршка за секторот, која дава конкретни резултати.Постигнати
Економија

СДСМ: Историско зголемување на цената за откуп на грозјето за 30%

А1он
СДСМ и институциите што ги предводи покажаа вистинска грижа за лозарите и винариите, со реализација на мерки и политики, коишто даваат конкретни резултати. Низ партнерски
Економија

Расте откупната цена на грозјето, годинава за 30% повисоки цени за вранецот и смедеревката

А1он
Откупната цена на грозјето годинава бележи најголем пораст од 30 отсто. Оваа година грозјето од сортата смедеревка ќе се откупува по 13 денари за килограм,
Економија

Во Република Српска забранет увоз на грозје од Македонија поради пестициди

А1он
Фитосанитарната инспекција на Република Српска во БиХ забрани увоз на пратка свежо грозје со потекло од Северна Македонија, во износ од 20.730 килограми, поради зголемената
Економија

Хоџа: Гарантирам дека ќе се откупи целото произведено грозје

А1он
Гарантирам дека ќе се откупи целото произведено грозје, Министерството за земјоделство е секогаш отворено за сите проблеми на лозарите, им рече денеска министерот Арјанит Хоџа,
Култура

Се откажува годинашниот „Тиквешки гроздобер” поради ковид мерките

А1он
Манифестацијата „Тиквешки гроздобер” годинава нема да се одржи поради превентивните ковид мерки, одлучи Советот на општина Кавадарци. Советниците денеска на седница одлучија да ја изземат