lozari

Економија

Николовски на средба со претставници на лозарите од Тиквешијата: Обезбедуваме поддршка за секој лозар по хектар произведено грозје

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со државниот советник за рурален развој, Трајан Димковски, денеска одржаа средба со претставници на лозарите од
Економија

Лозарите го блокираа патот Кавадарци – Неготино

А1он
Лозари денеска го блокираа патот Кавадарци – Неготино, кај месноста „Ило Виларов”, барајќи подобри услови за лозаропроизводство. Тие рекоа дека преку мирен протест бараат да
Економија

Незадоволни лозари ќе протестираат в среда на регионалниот пат Неготино – Кавадарци

А1он
Незадоволни лозари ќе протестираат в среда на регионалниот пат Неготино – Кавадарци, информираа денеска од Иницијативниот одбор што го организира протестот кај месноста „Ило Виларов“.
Економија

Николовски: Лозарите субвенциите ќе ги добијат пред „Св. Трифун“

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска најави дека лозарите ќе ги добијат дополнителните субвенции пред „Св. Трифун“. Според него, тие се задоволни од годинашната
Економија

Лозарите бараат поголема поддршка од државата, велат дека винарите им ги нудат ланските откупни цени

А1он
Сојузот на здруженија на лозари бара поголема поддршка од државата, по пет денари за килограм гројзе. Вели дека винарските визби ги нудат ланските откупни цени,
Економија

За празникот на лозарите и винарите „Тиквеш“ го претстави првото вино од сертифицирано органско грозје

А1он
Во рамки на годинешното традиционално одбележување на Свети Трифун, празникот на лозарите и винарите, винарската визба „Тиквеш“ го претстави на јавноста „Domaine Lepovo Chardonnay“ од
Економија

СДСМ: Рекордна поддршка за лозарите, откупни цени поголеми за 30 отсто

А1он
СДСМ, со вистински мерки и политики, низ партнерски однос и со лозарите и винариите, обезбеди рекордна помош и поддршка за секторот, која дава конкретни резултати.Постигнати
Економија

СДСМ: Историско зголемување на цената за откуп на грозјето за 30%

А1он
СДСМ и институциите што ги предводи покажаа вистинска грижа за лозарите и винариите, со реализација на мерки и политики, коишто даваат конкретни резултати. Низ партнерски
Економија

Кирил Лазаров : Веднаш да престане експлоатацијата на лозарите и нивниот труд

А1он
Без искрен, совесен и патриотски пристап го уништуваме нашиот највреден ресурс, лозарството. Експлоатирана е работната рака и маката на лозарите. Без задоволни лозари нема лозарство,
Економија

Ковачевски: Поддршката за лозарите и винарите значи нови вработувања и конкурентност на домашниот и странскиот пазар

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски, денеска посети повеќе места во Тиквешкиот регион, честитајќи го Св. Трифун и посакувајќи успешна година на лозарите и винарите, при што истакна