Лозароовоштари го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман

Од:

Лозароовоштари од Тиквешко попладнево го блокираа патот Градско-Прилеп кај Росоман, незадоволни од цените за килограм грозје и праски.

– Работата на земјоделецот е неисплатлива бидејќи никој не ги зема во предвид деновите поминати на работа во нива, при формирање на цени на земјоделски производи. Земјоделецот работи и заработува колку да го прехрани семејството. Но и тоа веќе не е можно, бидејќи повеќе се троши на производство, отколку што се заработува од продажбата на земјоделските производи, изјави Трајче Душковски од росоманско Трстеник, производител на грозје и праски.

Блокадата ќе трае еден час, најавија организаторите – новоформираното регионално здружение „Тиквешки лозароовоштари“.

Би можело да ве интересира

Здружение „Напредни лозари“: Политиката да се тргне од лозарството

Најавен протестен собир против насилството врз здравствените работници

Татјана Ташкова

„Напредни лозари“: Лозарите да ги бојкотираат откупувачите кои нема да почитуваат производствена цена на грозјето

Ана Ололовска

Димковски: МЗШВ не може директно да влијае на преговорите меѓу лозарите и винариите

Протести во Турција по смена на тројца градоначалници, 30 приведени

Лозарите најавија протести, бараат повисока откупна цена на грозјето