tikves

Економија

Државата ќе им го даде ХЕЦ Тиквеш на Грците во замена за стар и амортизиран Чебрен кој ќе го добие после 60 години

Орце Костов
Хидроцентралата „Тиквеш“ е целосно амортизирана, а државата како самостоен инвеститор не успеала да ги ги реализира проектите во енергетиката и затоа Владата се откажа од
Економија

„Тиквеш“: Продолжува со откупот на грозје според објавените критериуми и цени

А1он
По отстранувањето на синоќешните блокади „Тиквеш“ денеска продолжи со откуп на грозје од оние кооперанти кои согласно утврдената динамика беше планирано и беа повикани да
Македонија

„Тиквеш“: Принудени сме да го прекинеме откупот на грозјето поради блокада од поединци кои манипулирале со квалитетот на родот

А1он
Винарницата „Тиквеш“ денеска беше доведена во ситуација привремено да го прекине откупот на грозјето, иако е единствената винарница во земјава која оваа година дефинираше највисока
Македонија

ВИДЕО: Пцовки, турканици и истурено грозје на протестот на лозарите пред винаријата Тиквеш

А1он
Незадоволни од промената на условите за откуп на грозјето кои „Тиквеш“ почнала да ги применува денеска лозарите се собраа пред винаријата. Дел од нив се
Македонија

Лекарка во Тиквешко пријавила сомнеж за полов напад врз шестгодишно дете

А1он
Докторка пријавила сомнеж за извршен полов напад врз шестгодишно дете во Тиквешко, а властите заради заштита на детето, не соопштуваат за која општина станува збор.
Македонија

Два пожара за кратко време во Тиквешко

А1он
За кратко време попладнево во Тиквешко избувнале два пожара, потврдија од Територијалната противпожарна единица од Кавадарци. Едниот од пожарите избувнал во росоманско Паликура поради невнимание
Економија

МЗШВ работи на изнаоѓање решение за исплата на лозарите за предаденото грозје во „Поварадие“ и „Стефанс винарија“

А1он
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство внимателно ги разгледува сите можности од правен аспект како и на кој начин државата може да помогне и да
Економија

Тиквешките лозари протестираа поради неплатено грозје од пред неколку години

А1он
Тиквешките лозари денеска протестираа поради неплатено грозје од пред неколку години. Од градскиот плоштад во Кавадарци, тие ги кажаа своите барања, да им се исплати