lozarstvo

Економија

Ковачевски: Годинава постигнавме договор за 30% зголемени откупни цени на грозјето

А1он
Ние сме исклучително среќни што оваа година постигнавме договор со кој што имаме 30% зголемени откупни цени на грозјето“, порача претседателот на Владата на Република
Економија

Ковачевски: Постигнато историско зголемување на откупната цена за грозјето од 30%, земјоделството е приоритет во време на криза

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски одржаа средба со лозарите и со претставници на винариите. По средбата премиерот Ковачевски
Економија

Расте откупната цена на грозјето, годинава за 30% повисоки цени за вранецот и смедеревката

А1он
Откупната цена на грозјето годинава бележи најголем пораст од 30 отсто. Оваа година грозјето од сортата смедеревка ќе се откупува по 13 денари за килограм,
Економија

Николовски: Историска поддршка за малите винарии, прифатено 61 барање за грантот до 10.000 евра

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денес во Кавадарци присуствуваше на манифестацијата Ден на Станушуна, автохтона сотра на вино подготвена од тиквешките семејни
Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Обезбедуваме значајна финансиска поддршка за производство и откуп на грозјето

А1он
„Грижата за земјоделците и конкретно за лозарите е постојана – затоа резултатите се видливи и претставуваат дополнителна мотивација. И покрај економската криза, во текот на
Економија

Исплатени над 575 милиони денари субвенции за лозарите

А1он
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на сметките на 13.854 субјекти исплати над 575 милиони денари. Станува збор за исплата на апликантите
Економија

Во Република Српска забранет увоз на грозје од Македонија поради пестициди

А1он
Фитосанитарната инспекција на Република Српска во БиХ забрани увоз на пратка свежо грозје со потекло од Северна Македонија, во износ од 20.730 килограми, поради зголемената
Економија

„Напредни лозари” бара двојно повисоки субвенции за винско грозје

А1он
Здружението „Напредни лозари” денеска јавно побара двојно да се зголемат субвенциите за одгледување винско лозје по хектар. – Оваа година Тиквешкиот регион го зафати суша
Економија

Хоџа: Нема да дозволиме поединци да профитираат политички на сметка на лозарите

А1он
Нема да дозволиме како завчера, поединци политички да профитираат на сметка на лозарите, порача денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа. Хоџа уште