dogovor so grcija

Македонија

Стојан Андов: Најпаметно решение е договор на власта и опозицијата за поддршка на уставните измени

Кристијан Ландов
Поранешниот претседател на Собранието, Стојан Андов смета дека најпаметно решение за сегашната ситуација во земјва е да се постигне договор меѓу власта и опозицијата, таа да гласа за
Свет

Балфур: Ако не помине Договорот, не е исклучена регионална дестабилизација

Роза Балфур од Германскиот маршалов фонд (ГМФ), специјалист за Европа и за проширувањето на ЕУ, за МИА предупредува дека доколку не помине Договорот со Грција
Свет

Италија очекува Парламентот во Македонија да ги одобри уставните измени што произлегуваат од Договорот

Кристијан Ландов
Италијанското министерство за надворешни работи се огласи по референдумот во Македонија и изрази надеж дека Парламентот ќе ги одобри уставните промени предвидени со Договорот од
Македонија

Бејли: Гледајќи на одѕивот, она што е важно дека 660 илјади граѓани излегоа да гласаат и го поддржаа Договорот

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Насилно туркање на договорот ја носи државата во ќорсокак

Кристијан Ландов
Покрај сите притисоци, закани и уцени од страна на власта, граѓаните кажаа „не“ на штетниот договор за промена на името, велат од партијата ВМРО-ДПМНЕ, кои