ВМРО-ДПМНЕ: Насилно туркање на договорот ја носи државата во ќорсокак

Од:

Покрај сите притисоци, закани и уцени од страна на власта, граѓаните кажаа „не“ на штетниот договор за промена на името, велат од партијата ВМРО-ДПМНЕ, кои додаваат дека директен виновник за неуспехот на овој референдум е како што велат, криминалната власт.

„Граѓаните кажаа гласно „не“ за договорот со Грција. 2/3 од македонските граѓани упатија јасна порака дека за нив овој договор е неприфатлив. Залудни се правдањата, апсурдните толкувања и манипулациите на Заев. Граѓаните јасно упатија порака, дека Заев нема легитимитет да го турка овој договор. Граѓаните го отфрлија овој договор. Зоран Заев наместо да манипулира треба да се соочи со реалноста и да го отфрли овој договор, кој е на штета на Република Македонија. Насилното туркање на овој капитулантски договор ја носи државата во ќорсокак. Зоран Заев ја изманипулира и меѓународната заедница и нејзините претставници, кои ги лажеше со голема поддршка“, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ

„Директен виновник за неуспехот на овој референдум е криминалната власт на чело со Заев. Граѓаните со СДСМ на власт имаат пад на безбедноста, владеење на правото не постои, а доживуваат крах и образованието, здравството и земјоделието. Со оваа власт државата само тоне. Договорот со Грција е отфрлен од страна на граѓаните, тоа е одлука која дури и Заев мора да ја почитува“, додаваат од опозициската партија

Би можело да ве интересира

Османи: Европските интеграции нудат можност за долгорочен и стабилен развој

Ана Ололовска

Премиерот Спасовски се сретна со кандидатот на амбасадор на нашата земја во Катар, Јашари

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Преку реални мерки го враќаме достоинството на спортистите и го подобруваме статусот на спортот

Ана Ололовска

СДСМ: Денеска е денот Д за ВМРО-ДПМНЕ – дали ќе застане зад криминалот или зад Законот за јавно обвинителство

Ана Ололовска

СДСМ: Оперативниот план за вработување за 2020 година опфаќа околу 11.500 лица

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шахпаска: Оперативниот план за вработување за 2020 со буџет од 1,45 милијарди денари опфаќа над 11.500 лица

Ана Ололовска