bejli

Македонија

Амбасадорот Бејли на проштална средба со премиерот Заев

А1он
Нашата земја и САД на најдобар можен начин го потврдија стратешкото партнерство, порача премиерот Зоран Заев на вечерашната проштална средба со амбасадорот на Соединетите Американски
Македонија

(ВИДЕО) Бејли: Најмногу ќе ми фалат луѓето, најмалку загадениот воздух

А1он
Амбасадорот на САД, Џес Бејли на социјалните мрежи објави видео во кое одговара на 50 кратки прашања поврзани со неговото искуство во земјата. Тој по
Македонија

Османи до Бејли: Оставивте неизбришлива трага во успехот и напредокот на земјава

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со Амбасадорот на САД во Република Македонија, Џес Бејли, по повод завршување на
Свет

Бејли по заминувањето од Скопје во март ќе се пензионира од дипломатската работа

А1он
Американскиот амбасадор Џес Бејли на неговиот Твитер профил објави дека по напуштањето на Скопје во март, ќе се пензионира од дипломатската работа по 34 години
Македонија

(ВИДЕО) Бејли: Македонија донесе историска одлука, САД ја поздравуваат одлуката на пратениците

А1он
Македонија донесе историска одлука, вашето Собрание гласаше за да ги усвои уставните измени што се потребни за да се имплементира Договорот од Преспа со Грција,
Македонија

Бејли: Каква било сугестија дека САД сакаат да управуваат со некоја судска разрешница е лажна

А1он
Каква било сугестија дека САД сакаат да управуваат со некоја судска разрешница е лажна, вели меѓудругото американскиот амбасадор Џес Бејли во писмото, кое пред неколку
Македонија

Бејли со честитки за македонскиот Парламент по синоќешното гласање за уставни измени

А1он
По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот
Македонија

Бејли: Гледајќи на одѕивот, она што е важно дека 660 илјади граѓани излегоа да гласаат и го поддржаа Договорот

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Сега по консултативниот референдум останува на Парламентот да ги преземе следните чекори во неговата имплементација, порача денеска американскиот амбасадор
Македонија

Бејли: Македонија е на крстосница, одлуката на референдумот е многу важна

А1он
Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли смета дека одлуката што македонските граѓани треба да ја донесат на референдум е многу важна и затоа се надева