Бејли со честитки за македонскиот Парламент по синоќешното гласање за уставни измени

Од:

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

„Честитки за македонскиот Парламент за гласањето за иницирање уставни измени, согласно Преспанскиот договор. Пратениците од сите партии покажаа храброст и лидерство со тоа што се здружија за да помогнат да се обезбеди место на Македонија на Западот, во НАТО и во ЕУ”, напиша на Фејсбук американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли.

Би можело да ве интересира

Рохани: САД ги очекува пораз поради санкциите кон Иран

Ана Ололовска

Трамп: Кандидатот за Врховниот суд на САД ќе биде жена

Ана Ололовска

Пандемијата го фрли на колена Лос Анџелес

Ана Ололовска

Почина најмоќната жена во САД: Почнува борба за нејзината позиција, можни се тектонски промени

Ана Ололовска

Поранешна советничка на Пенс тврди дека Трамп воопшто не се грижел за пандемијата

Ана Ололовска

Анкета/САД: Речиси половина Американци нема да примат вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска