ambasadori

Македонија

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваните амбасадори на Бангладеш, ОАЕ и Индонезија

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари разговор преку видео-врска со новоименуваните амбасадори на Бангладеш, Обединетите Арапски Емирати и Индонезија во земјава, по повод предавањето на акредитивните
Македонија

Почна да функционира Фејсбук страната на македонската амбасада во Тирана

А1он
Почна да функционира Фејсбук страна на македонската амбасада во Тирана, по кој повод, амбасадорот Дaнчо Марковски, се обрати до сите заинтересирани за ангажманот на амбасада.
Македонија

Заев со амбасадорите на земјава во држави на ЕУ: Остануваме посветени кон Европската Унија

А1он
Остануваме 100-процентно посветени кон ЕУ и на градењето пријателства, низ политиките на дијалог, добрососедство и разбирање, како и на домашните реформски процеси, во насока на
Македонија

Заев не сака да ги коментира пишувањата за Фрчкоски додека не завршат постапките за амбасадори

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да ги коментира пишувањата во дел од медиумите за Љубомир Фрчкоски за амбасадор во Вашингтон. Одговарајќи на новинарски прашања,
Македонија

Гир: За напредок на земјата неопходна е ефикасна борба против корупцијата

А1он
Ефикасна борба против корупцијата е неопходна за напредок на земјата и за подобар живот на граѓаните, напиша на Твитер евроамбасадорот Дејвид Гир по средбата со
Македонија

(ВИДЕО) Заев со амбасадорите на ЕУ – членките: Поддршката за јасната ЕУ-перспектива на Северна Македонија најсилната мотивација за нашите реформи

А1он
Премиерот Зоран Заев вчера на редовниот годишен состанок со шефовите на дипломатските мисии на земјите-членки на ЕУ во нашата земја ги информираше амбасадорите за актуелните
Македонија

Средба Заев-Гир: Да се направат сите напори за отворање на преговорите и одржување на првата меѓувладина конференција

А1он
Треба да се направат сите напори за операционализирање на историската одлука на Европската Унија за отворање преговори со Северна Македонија, со цел одржување на првата
Македонија

Заев-Силвестри: С. Македонија припаѓа на Европа

А1он
Европските вредности им се потребни на нашите граѓани и ние продолжуваме да ја развиваме државата според овие принципи. Посветени сме на развојот на добрососедските односи,
Македонија

Заев – Бомгартнер: Поддршка од Франција за евроатланскиот развој и за политиките на соработка и разбирање

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со Сирил Бомгартнер, новиот амбасадор на Француската Република во нашата држава при што на состанокот е констатиран видлив напредок
Македонија

Дипломатскиот клуб се прости од нивниот член – амбасадорот Ахил Тунтев

А1он
Дипломатскиот клуб преку соопштение изрази жалење по повод смртта на амбасадорот Ахил Тунтев – нивен член, долгогодишниот дипломат и новинар, колега, пријател, виспрен аналитичар и