ambasadori

Регион

Вашингтон очекува разјаснување од Анкара за протерувањето дипломати

А1он
Вашингтон очекува Анкара да ги разјасни акцентите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за прогласување персона нон грата на амбасадори на 10 држави. Меѓу нив
Регион

Турција протерува 10 амбасадори: На удар и САД, Франција и Германија

А1он
Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му наложил на министерот за надворешни работи да прогласи за персона нон грата 10 амбасадори меѓу кои и претставниците
Македонија

Фрчковски предложен за амбасадор во Обединетите нации, потврди Џафери

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска потврди дека професорот по меѓународно право Љубомир Фрчковски е предложен за амбасадор во Обединетите нации во Њујорк. На денешната
Македонија

Заев-Сера: Историската посета на Мадрид исчекор кон продлабочување на соработката меѓу двете земји

А1он
Претседателот на Владата Зоран Заев денеска имаше средба со амбасадорот на Кралството Шпанија, Емилио Лоренцо Сера, кој го завршува својот мандат во Република Северна Македонија.
Македонија

Марко Андонов именуван за почесен конзул на Грузија во Македонија

А1он
Професор Марко Андонов е именуван за почесен конзул на Грузија во Северна Македонија. Владата на седницата на 4 месецов донесе Одлука со која се дава
Македонија

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваните амбасадори на Бангладеш, ОАЕ и Индонезија

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари разговор преку видео-врска со новоименуваните амбасадори на Бангладеш, Обединетите Арапски Емирати и Индонезија во земјава, по повод предавањето на акредитивните
Македонија

Почна да функционира Фејсбук страната на македонската амбасада во Тирана

А1он
Почна да функционира Фејсбук страна на македонската амбасада во Тирана, по кој повод, амбасадорот Дaнчо Марковски, се обрати до сите заинтересирани за ангажманот на амбасада.
Македонија

Заев со амбасадорите на земјава во држави на ЕУ: Остануваме посветени кон Европската Унија

А1он
Остануваме 100-процентно посветени кон ЕУ и на градењето пријателства, низ политиките на дијалог, добрососедство и разбирање, како и на домашните реформски процеси, во насока на
Македонија

Заев не сака да ги коментира пишувањата за Фрчкоски додека не завршат постапките за амбасадори

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да ги коментира пишувањата во дел од медиумите за Љубомир Фрчкоски за амбасадор во Вашингтон. Одговарајќи на новинарски прашања,
Македонија

Гир: За напредок на земјата неопходна е ефикасна борба против корупцијата

А1он
Ефикасна борба против корупцијата е неопходна за напредок на земјата и за подобар живот на граѓаните, напиша на Твитер евроамбасадорот Дејвид Гир по средбата со