ambasadori

Македонија

Средба на министерот Спасовски со италијанскиот амбасадор Ромео

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одржа работна средба со амбасадорот на Италија Карло Ромео. На средбата, соопшти Министерството за внатрешни работи, амбасадорот Ромео
Македонија

Иванов ги прими акредитивите на новите амбасадори на Јапонија и на Монголија

А1он
ретседателот Ѓорге Иванов денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Јапонија и Монголија за Република Македонија. На средбата со Кеико Ханеда, прв резидентен
Македонија

Амбасадорите на Јапонија и Монголија ќе ги предадат акредитивните писма

А1он
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Јапонија и Монголија во Република Македонија. Како што соопшти
Македонија

Никола Груевски – некогаш миленик на „странците“, денес главни непријатели

А1он
Во интервју за Дојче Веле, лидерот на ВМРО – НП, Љубчо Георгиевски, изјави дека при изборот на нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ во 2003 година, пратеникот
Македонија

Српската амбасадорка во Македонија во посета на општина Ѓорче Петров

А1он
мбасадорката на Република Србија во Македонија Душанка Дивјак Томиќ се сретна со градоначалникот на општината Ѓорче Петров Сокол Митровски. На средбата, како што информираат од
Македонија

ЛДП: Да престане хајката против амбасадорите-пријатели на Македонија

А1он
Либерално-демократската партија ја изразува својата длабока загриженост по последните соопштенија произлезени од Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, со кои како што велат свесно се нанесува штета
Македонија

Американскиот Стејт департмент ја поддржува работата на Џес Бејли

А1он
Вршителот на должност портпарол во американскиот Стејт департмент Марк Тонер изјави дека Стејт департментот ја поддржува работата на амбасадорот Џес Бејли, се вели во одговорот
Македонија

Боцевски во Бразил, а Марјан Ѓорчев-амбасадор во Бугарија

А1он
Денеска на седница на Комисијата за надворешна политика на дневен ред е претставување на платформите за дипломатски активности на новоименуваните амбасадори. За нов македонски амбасадор