Назначени тројца амбасадори, меѓу нив и Фрчковски во Обединети нации

Од:

Назначени се тројца нови амбасадори во три држави. Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, посочи дека указот за нивно назначување е потпишан и од претседателот на државата, Стево Пендаровски.

Па така, Агнеса Руси Поповска е назначена за вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Македонија во Република Бугарија. Агрон Буџаку за вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Македонија во Канада и Љубомир Данаилов Фрчкоски за вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Македонија во Организацијата на Обединетите нации.

„Со ова, бројот на пополнети места – амбасадори и генерални конзули, во нашите дипломатско-конзуларни претставништва, за време на мојот мандат се зголеми на 24. Процесот на пополнување на испразнетите амбасадорски места ќе продолжи да биде еден од врвните приоритети на Министерството за надворешни работи“, напиша Бујар Османи.

Би можело да ве интересира

Османи – Дачиќ: Да се интензивира дијалогот и соработката во регионот

Ана Ололовска

Ковачевски мислел на политичари, а не на политиката на Бугарија кога премиерот ја спореди со Русија

Орце Костов

Османи: Потребна е стратешка решеност за забрзана интеграција на регионот во ЕУ

Ана Ололовска

Османи на интервју со Рикер: Дипломатијата е и работа со луѓе на терен, не само преговарање на маса

Ана Ололовска

МНР му одговори на Ковачев: Европратеникот патувал заедно со лица кои биле ризик за МВР, затоа бил вратен од граница

Орце Костов

Бугарското МНР реагира поради забраната за влез на петмина бугарски државјани