amerikanska ambasada

Македонија

Амбасада на САД: Поддржуваме инвестиции од интерес на С. Македонија, ако има несоодветни активности тие теба да се истражат

А1он
„Амбасадата на САД целосно ги поддржува инвестициите од корист на народот на Северна Македонија. Бидејќи ова не е проект на американската влада, Амбасадата немаше место
Македонија

Амбасадата на САД го следи ослободувањето на Мијалков: Без оглед на судските одлуки, остануваат санкциите

Кристијан Ландов
Амбасадата на САД ги следи одлуките на судот за предметите „Таргет-тврдина“ кој се однесува на масовното прислушкување и „Трезор“, двата со укинати пресуди од Апелација,
Македонија

Брнз: Целата помош што ќе биде собрана, ќе се намени за семејствата на жртвите во пожарот во Тетово

А1он
Во Американската амбасада во Скопје денеска се одржа традиционалната крводарителска акција во чест на жртвите од терористичкиот напад на 11 септември 2001 година. Американската амбасадорка
Македонија

Дваесет и шест години дипломатски односи со САД

А1он
САД и Северна Македонија, со меѓусебната почит како стратешки партнери, се посветени на заедничките заложби и вредности за безбедност, слобода и демократски просперитет во регионот,
Македонија

Виртуелна изложба во Амбасадата на САД за обиколка низ 245 години американска историја

А1он
Улогата на уметноста во отсликувањето на историјата е во фокусот на изложбата организирана синоќа во Американската амбасада во пресрет на 4 Jули – Денот на
Свет

ВИДЕО: Нов ракетен напад врз американската амбасада во Ирак

А1он
Најмалку две ракети вечерва паднале во кругот на високообезбедуваниот комплекс во кој се наоѓа американската амбасада во Багдад, а ова е третиот сличен напад во
Македонија

Американската амбасадорка Брнз: Од новата влада очекувам продолжување на соработката на евроатлантскиот пат

А1он
Американската амбасадорка Кејт Мари Брнз очекува да продолжи соработката со новата влада штом ќе биде формирана во однос на евроатлантскиот пат на земјата, како и
Свет

Најмалку 20 лица заразени со коронавирус во американската aмбасада во Кабул

А1он
Американскиот Стејт департмент соопшти дека најмалку 20 лица биле заразени со коронавирусот во Амбасадата на САД во Кабул. Меѓу заразените членови на американската дипломатска мисија
Македонија

Амбасадорката Брнс го поздрави договорот за избори на 15 јули

А1он
Амбасадорката на САД во Македонија, Кејт Брнз, на Твитер ја поздрави информацијата дека предвремените парламентарни избори се закажани за 15 јули. – Ја поздравувам информацијата
Македонија

Брнз: На Северна Македонија ѝ се потребни избори согласно законите и Уставот

А1он
Амбасадорката на САД во државава Кејт Мари Брнз порачува дека е важно во земјава да се одржат избори затоа што, како што истакнува на Северна