amerikanska ambasada

Свет

ВИДЕО: Нов ракетен напад врз американската амбасада во Ирак

А1он
Најмалку две ракети вечерва паднале во кругот на високообезбедуваниот комплекс во кој се наоѓа американската амбасада во Багдад, а ова е третиот сличен напад во
Македонија

Американската амбасадорка Брнз: Од новата влада очекувам продолжување на соработката на евроатлантскиот пат

А1он
Американската амбасадорка Кејт Мари Брнз очекува да продолжи соработката со новата влада штом ќе биде формирана во однос на евроатлантскиот пат на земјата, како и
Свет

Најмалку 20 лица заразени со коронавирус во американската aмбасада во Кабул

А1он
Американскиот Стејт департмент соопшти дека најмалку 20 лица биле заразени со коронавирусот во Амбасадата на САД во Кабул. Меѓу заразените членови на американската дипломатска мисија
Македонија

Амбасадорката Брнс го поздрави договорот за избори на 15 јули

А1он
Амбасадорката на САД во Македонија, Кејт Брнз, на Твитер ја поздрави информацијата дека предвремените парламентарни избори се закажани за 15 јули. – Ја поздравувам информацијата
Македонија

Брнз: На Северна Македонија ѝ се потребни избори согласно законите и Уставот

А1он
Амбасадорката на САД во државава Кејт Мари Брнз порачува дека е важно во земјава да се одржат избори затоа што, како што истакнува на Северна
Македонија

(ВИДЕО) По повод Денот на македонскиот јазик, американски дипломати од Амбасадата на САД зборуваат на македонски

А1он
Американската амбасада во земјава, по повод 5 Мај – Денот на македонскиот јазик, објави видео во кое американски дипломати во Aмбасадата зборуваат на македонски јазик.
Македонија

Брнс: Само со заедничка работа можеме да се надеваме на успешно запирање на вирусот и пронаоѓање вакцина

А1он
Се соочуваме со нова ситуација за сите нас и само со заедничка работа – надминувајќи ги националните граници, партиските и други поделби, и со соработка
Македонија

Американска помош од 1,1 милион долари за справувањето со Ковид-19

А1он
Владата на САД намени 1,1 милион долари за намалување на ширењето на вирусот Ковид-19 во Северна Македонија. САД преку Американската агенција за меѓународен развој (УСИАД)
Македонија

Спасовски – Брнс: Членството во НАТО и одлуката за преговори со ЕУ се признание за сработеното

А1он
Премиерот Оливер Спасовски денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави во Северна Македонија Кејт Мери Брнс, која на средбата ги пренесе честитките на нејзината
Македонија

Со американска донација ќе се реновира здравствениот дом во Пробиштип

А1он
При денешната посета на здравствениот дом во Пробиштип, министерот Филипче најави проект за подобрување на условите за работа во оваа јавно-здравствена установа со донација од