bagdad

Свет

Поддржувачите на ал Садр се повлекуваат од Зелената зона во Багдад

А1он
Поддржувачите на ирачкиот шиитски лидер Муктада ал Садр денеска почнаа да се повлекуваат од Зелената зона во Багдад по неговиот повик да го сторат тоа
Свет

Приврзаници на ал Садр упаднаа во владината палата во Багдад

А1он
Приврзаници на влијателниот ирачки шиитски верски водач, политичар и паравоен лидер Моктада ал Садр упаднаа во владината палата во Багдад, во која се наоѓа и
Свет

Експлозија во Багдад, цел бил австралиски дипломат

А1он
Мала импровизирана експлозивна направа денеска е активирана во близина на „Зелената зона“ во Багдад додека австралиски дипломатски конвој влегувал во областа, изјавија двајца ирачки безбедносни
Свет

Две ракети ја погодија зелената зона во Багдад, во близина на Американската амбасада

А1он
Две ракети ја погодија заштитената зелена зона во Багдад, каде се наоѓа Американската амбасада, при што е причинета материјална штета, но нема жртви, соопшти денеска
Свет

ВИДЕО: Силна експлозија во центарот на Багдад, војската распоредена во неколку реони

А1он
Силна експлозија вечерва одекна во централниот дел на главниот град на Ирак, јави локалниот ТВ канал Алсумарија. Iraqi military deployed in multiple districts in #Baghdad
Свет

ВИДЕО: Ново страдање во Багдад – бомба разнесе десетици луѓе кои пазаруваа за Курбан Бајрам

А1он
Најмалку 28 лица загинаа, а шеесетина се повредени во еден од најголемите терористички напади што годинава се случи во Багдад, јавуваат светските медиуми. Бомбата експлодирала
Свет

ВИДЕО: Убиен демонстрант на собир во Багдад за поддршка на убиените продемократски активисти

А1он
Еден демонстрант денеска беше убиен на протестот во Багдад организиран со барање одговорност за убијците на продемократските активисти, соопшти полицијата и извор од болницата. Од
Свет

(ВИДЕО) Ужасна трагедија во Багдад: 82 жртви во пожар во ковид центар

А1он
Најмалку 82 лица досега загинаа во пожарот што рано утринава ја зафати болницата „Ибн ал-Хатаб“ во Багдад, соопшти ирачкото Министерство за внатрешни работи. Во пожарот
Свет

Ирачкиот премиер ги отпушти клучните здравствени службеници поради пожарот во болницата во Багдад

А1он
Ирачкиот премиер Мустафа ал-Кадими денеска ги отпушти клучните здравствени службеници поради пожарот во болницата „Ибн ал-Хатиб“ во Багдад, во кој досега загинаа 82, а повредени