bejli

Македонија

Американскиот амбасадор Џес Бејли во посета на Делчево

А1он
Амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли денеска ја посети Општина Делчево и оствари работна средба со градоначалникот Горан Трајковски. Како што соопшти Општина Делчево,
Култура

Бејли: Привлекувањето публика бара креативност и стратешко планирање

А1он
Мора да барате креативни начини за стекнување публика, да бидете претприемачки настроени, стратешки да размислувате и планирате и да имате темелен финансиски менаџмент за да
Македонија

Бејли: Очекуваме напредок на Македонија кон НАТО

А1он
Американскиот амбасадор Џес Бејли ја реафирмираше поддршката на САД за интеграцијата на Република Македонија во НАТО. – Ние ги поддржуваме македонските аспирации за приклучување во
Македонија

Амбасадорот Џес Бејли ја посети општина Битола

А1он
Амбасадорот на САД во Република Македонија Џес Бејли денеска ја посети општина Битола и оствари работна средба со градоначалничката Наташа Петровска, која ги претстави потенцијалите
Македонија

Амбасадорот Бејли ќе одржи предавање на Воената академија

А1он
Предавање на тема „Национална и меѓународна безбедност и меѓународни односи“ ќе одржи денеска американскиот амбасадор Џес Бејли на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ во Скопје.
Македонија

Бејли: Волонтерите на Мировниот корпус се тука да помогнат во создавањето проекти за заедницата

А1он
Денес Мировен Корпус Македонија и Министерството за локална самоуправа организираа настан за градоначалниците од цела Македонија во Сити хол (City Hall). На настанот присуствуваа градоначалници
Македонија

Бејли: Македонија и Грција да дојдат до заедничко решение

А1он
Американскиот амбасадор Џес Бејли денеска го повтори ставот на американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел кој вчера за време на посетата
Видео Македонија

(ВИДЕО) Бејли со критика за Советот на јавни обвинители, обвини за непотизам и судир на интереси

А1он
Амбасадорот на САД, Џес Бјели, на денешната конференција во Собранието за владеење на правото во земјите од Западен Балкан во присуство на европратениците, ја искритикува