(ВИДЕО) Бејли: Најмногу ќе ми фалат луѓето, најмалку загадениот воздух

Од:

Амбасадорот на САД, Џес Бејли на социјалните мрежи објави видео во кое одговара на 50 кратки прашања поврзани со неговото искуство во земјата. Тој по истекот на неговиот мандат наскоро заминува од Северна Македонија.

Одговарајќи што најмногу ќе му недостига, Бејли вели луѓето, а најмалку ќе му недостигало загадувањето.

50 questions with Ambassador Baily

As Ambassador Baily gets ready to leave after four years, we asked him a few questions (fifty to be exact) about his time here, favorite people, favorite places and more. Check it out!

Posted by U.S. Embassy North Macedonia on Петок, 22 февруари 2019

Американскиот амбасадор рече дека најголеми предизвици за политичките лидери во земјата ќе бидат владеењето на правото, подобрувањето на економијата и прашањата за еднаквост.

Бејли ги отфрли обвинувањата дека влијаел врз најголемиот дел од политичките одлуки во земјава.

Би можело да ве интересира

Средба на министерот Спасовски со италијанскиот амбасадор Ромео

Ана Ололовска

Новиот ЕУ амбасадор: Со нетрпение чекам да ја запознаам земјата, обезбедувајќи поддршка за нејзиното ЕУ интегрирање

Ана Ололовска

Средба Маричиќ – Брнз: САД е силен сојузник во реформите за владеење на правото и градењето на силни и независни институции

Ана Ололовска

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј во посета на Прилеп

Ана Ололовска

Бенгтсон: Честитки до Заев за повторното именување и поддршка од Шведска во напорите за развој и европските интеграции

Ана Ололовска

Битиќи – Брнз: САД се стратешки партнер на Северна Македонија, ќе продолжи соработката на политиките кои ќе донесат развој и подобар живот за граѓаните

Ана Ололовска