skopsko leto

Култура

Староградски албански песни вечер на „Скопско лето“, фестивалот завршува утре со концертот „Вода“

А1он
На „Скопско лето“ вечер од 20.30 часот во Сули ан (Факултет за ликовни уметности) концерт ќе има Лаура Крлиу и нејзиниот бенд, насловен „Модерниот дух
Култура

Концерт „Модерниот дух на староградската песна“ на Лаура Крлиу

А1он
Во рамки на Скопско лето вечер на Факултетот за ликовни уметности – објектот Сули ан ќе се одржи концерт насловен „Модерниот дух на староградската песна“
Култура

Промоција на книгата „Приказни од Пајко Маало“ на Марина Мијаковска

А1он
Во Музејот на македонската борба напладне ќе се одржи промоција на книгата „Приказни од Пајко Маало“ на Марина Мијаковска. Новата книга на Мијаковска е инспирирана
Култура

Изложба на фотографии „Портрети на уметници“ на Сашо Алушевски на Скопско лето

А1он
Изложба на фотографии „Портрети на уметници“ – Ситуацијата е розова, чиј автор е Сашо Алушевски, ќе биде отворена вечер во 20 часот во Изложбениот салон
Култура

На Скопско лето вечерва монодрамата „Кармен“ и филмот „Твист“

А1он
Во рамки на 42. издание на манифестацијата „Скопско лето“ вечерва на Факултетот за ликовни уметности Сули Ан ќе се одигра театарската претстава „Кармен, а во
Култура

Современа музичка драма „Само глас“ вечерва во МНТ

А1он
Во Македонскиот народен театар (МНТ) вечерва на програмата на 42. издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2021 ќе се одигра комуникациска современа музичка драма „Само глас“.