umetnost

Култура Македонија

Уметничката галерија во Тетово со повик до уметниците кои сакаат да изложуваат во 2012 година

А1он
Сите заинтересирани поединци и организации од областа на културата кои сакаат да се претстават пред тетовската публика имаат можност да поднесат барање до Националната Установа
Култура

Во тек конкурсот за наградата „Антево перо“

А1он
Меѓународната поетско културна манифестација „Анте Поповски – Антево перо“, потсетува дека е во тек Конкурсот за доделување на наградата „Антево перо“ за 2020 година. Наградата
Култура

„Македонски пејзажи“ – отворена изложба на авторката Марија Светиева

А1он
Во Галерија „Ко-Ра“ до 15 јули ќе биде отворена изложбата „Македонски пејзажи“ на Марија Светиева-Ергас, која претставува дела инспирирани од кутурно-историското минато и руралната и
Култура

Програмата на Националната галерија за 2020 година

А1он
Од Националната галерија информираат дека програмата  за оваа година мора да претрпи измени заради спецификата на дејноста на галеријата поради пандемијата со Ковид-19. Отаму посочуваат
Магазин

Повторно скандал со реставрација на уметничко дело во Шпанија

А1он
Шпанија се соочува со уште еден случај на, според многумина, непрофесионална реставрација на уметничко дело. Овој пат се работи за сликата „Дева Марија“ од шпанскиот
Култура

Серија предавања и дискусии за уметниците и културните работници на пазарот на трудот

А1он
Во рамки на програмата „Современа култура и културни политики/Други простори“, Здружението Локомотива – Центар за нови инцијативи во уметноста и културата организира серија предавања со
Култура

Водичот „Византиското наследство на Скопје“ на англиски јазик

А1он
Во издание на „Хаемус“ излезе водичот „Византиското наследство на Скопје“ на англиски јазик. Автор на ова најново издание на „Хаемус“ е Василка Димитровска. Водичот дава
Култура

Во тек пријавувањето за проектот „Креативноста на дело“

А1он
Институт за развој на креативниот и иновативниот потенцијал кај млади и возрасни луѓе „Креативна Македонија“ – Скопје го организира проектот „Креативноста на дело“. Станува збор
Култура

Повик за учество на уметници во проект за илустрации за родова еднаквост

А1он
Граѓанската организација Тиииит! Инк. објавува повик за уметници, илустраторки и дизајнерки за FIERCE WOMEN WOW друштвена игра со карти. Проектот Жени за жени (Women on
Култура

За Спасовден во Гевгелија се организира онлајн ликовна колонија

А1он
Домот на културата во Гевгелија е организатор на онлајн ликовната колонија, која во пресрет на прославата на заштитникот на градот, Спасовден, се одржува со учество