carsija

Видео Македонија

ВИДЕО: Рекорд без автомобили – Кога Скопје ќе ја добие ветената најголема пешачка зона во Европа?

Комплексен проект најавен преку едно ветување во програмата на градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска – Најголема пешачка зона во Европа која ќе се протега од
Култура

Владата го прогласи Куршумли Ан за културно наследство од особено значење

А1он
Владата денеска го прогласи Куршумли ан во Скопје за културно наследство од особено значење. Со оваа одлука на предлог на Управата за заштита на културното
Македонија

Непознати лица се обиделе да запалат кафеана во Чаршија, ама не успеале

А1он
Две лица рано утрово фрлиле запалива течност врз угостителски објект во старата скопска чаршија, предизвикувајќи пожар кој сепак не го зафатил објектот, а огнот се
Македонија

Конзервација и реставрација на излозите и рекламите на 18 дуќани во Стара скопска чаршија

А1он
Општина Центар во соработка со Министерствотo за економија и во согласност со Програмата за развој на туризмот за 2020 година, го започнаа проектот за конзервација
Култура

Министерство за култура: Запазени се сите законски постапки за Старата скопска чаршија

А1он
Министерството за култура денеска соопшти дека изведувањето на работите на непосредна заштита на културното наследство на Старата Скопска Чаршија се прави во согласност со стандардите
Македонија

(ВИДЕО) Попова: Ако се е по пропис, зошто шверцерски се тргна калдрмата и се гради бетонско здание од некогашната Менада

А1он
„Власта на шверцерски начин во ек на полициски час ја извади калдрмата од Старата скопска чаршија – симболот на Скопје. Без да ги праша скопјани,
Македонија

Градежните работи во Старата чаршија предизвикаа реакции во јавноста, надлежните смируваат дека се е регуларно

А1он
Градежните активности во Старата скопска чаршија со кои се врши замена на оштетениот камен од улиците предизвикаа реакции кај јавноста на социјалните мрежи, но добија
Македонија

Влада: Во реставрацијата и санацијата на Стара Чаршија запазени сите процедури за заштита на автентичноста

А1он
Владата денеска соопшти дека се запазени сите процедури за заштита на автентичноста на Старата Скопска Чаршија и градежната активност која се финансира преку Проектот за
Видео Македонија

(ВИДЕО) Ганиу: Не ја уништуваме Скопската чаршија, туку ја ревитализираме за граѓаните

А1он
Нема да се уништи автентичноста на Старата скопска чаршија, проектот е за ревитализација на истата и за сочувување на ова културно наследство, рече градоначалникот на
Македонија

ДОМ: Веднаш да запрат градежните активности во Старата скопска чаршија!

А1он
Зелена партија ДОМ остро се спротивставува на градежните активности во Старата скопска чаршија. – Чаршијата е културно историско јадро и симбол на градот Скопје и