rekord

Спорт

Модриќ го урна рекордот на легендарниот Пушкаш во Реал Мадрид

А1он
Лука Модриќ го урна рекордот во Реал Мадрид кој го држеше легендарниот Френц Пушкаш – Со самото влегување на натпреварот против Баерн Минхен, стана најстариот
Видео Македонија

ВИДЕО: Рекорд без автомобили – Кога Скопје ќе ја добие ветената најголема пешачка зона во Европа?

Комплексен проект најавен преку едно ветување во програмата на градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска – Најголема пешачка зона во Европа која ќе се протега од
Спорт

Американскиот атлетичар Рајан Краузер го собори светскиот рекорд во фрлање ѓуле

А1он
Американскиот атлетичар Рајан Краузер утринава на собирот во Лос Анџелес го собори светскиот рекорд во фрлање ѓуле, кој сега изнесува 23,56 метри. Двократниот олимписки шампион
Магазин

Гинисов рекор: 86-годишна жена работи како стјуардеса веќе 65 години

А1он
Жeна од Бостон го собори рекордот како стјуардеса со најдолг стаж во светот, потврди Гинисовата книга на рекорди, пренесуваат американски медиуми. Бет Неш (86) почна
Спорт

Ѓоковиќ поминува шест години на првото место – од идната недела е тенисер со најдолг стаж на врвот

А1он
Светскиот рекет број еден ја започна својата 310-та недела на врвот на АТП листата, со што го изедначи рекордот на сите времиња, кој го држеше
Спорт

Ѓоковиќ идниот месец ќе го урне рекордот на Федерер и ќе стане тенисер со најмногу недели на врвот

А1он
Најдобриот светски тенисер и освојувач на првиот годинешен грен слем Австралија опен, Новак Ѓоковиќ, на осми март ќе стане нов сопственик на рекордот кој сега
Спорт

Ѓоковиќ во септември ќе избие на второто место на вечната листа тенисери што поминале најмногу недели на врвот

А1он
На 17-кратниот освојувач на Грен слем турнирите, Новак Ѓоковиќ му е гарантирано второто место на листата со најдолг стаж на врвот на светската ранг-листа. Сега
Спорт

Мо Фарах на маратонот во Чикаго постави нов европски рекорд

Британскиот атлетичар Мо Фарах победи на маратонот во Чикаго и на американско тло постави нов европски рекорд. Тој маратонот го истрча за време од два
Магазин

ВИДЕО: Британски браќа го урнаа светскиот рекорд во паралелно паркирање

А1он
Браќата Аластер и Џон Мофат од Глочестер, Велика Британија, одлучија да се здружат и да го нападнат досегашниот рекорд од 14 сантиметри, кој го направи