umetnost

Култура

Перформанси „Дисеминација насекаде!“ и „Слушна реакција на архитектурата“ на колективот ЛИГНА од Хамбург

А1он
Колективот ЛИГНА од германскиот град Хамбург денеска на покривот на ГТЦ во Скопје ќе одржи два перформанса насловени „Дисеминација насекаде!“ и „Слушна реакција на архитектурата“.
Култура

Фестивал „Нови простори” на кеј „13 ноември” во Скопје

А1он
На кеј „13 Ноември“ во Скопје денеска ќе се одржи фестивалот „Нови простори”. Фестивалот нуди можности за учество на повеќе категории: „Нови поетски пространства“ со
Култура

Експертски разговори во МСУ во рамки на Европското номадско биенале – Манифеста14

А1он
Вечерва, со почеток во 19 часот, со физичко присуство, во Музејот на современата уметност – Скопје почнува првиот, од серијата експертски разговори, во рамките на
Култура

Перипетија продукција реализира уште еден меѓународен проект

А1он
На театарскиот фестивал „Квартиере дел арте“ во Витербо, Италија, денеска премиерно ќе биде прикажан првиот дел од серијата кратки перформанси во рамките на театарскиот колаж
Култура

Завршува интернационалниот фестивал „Театарски европски алтернативи“

А1он
Со изложба во Младинскиот културен центар вечер завршува Интернационалниот фестивал „Театарски европски алтернативи“. Изложбата е всушност поезија преточена во дизајн постери, фотографии и графички визуелни
Култура

Уметникот Живко Поповски -Цветин со ликовна работилница во возот на релација Скопје-Куманово по повод Светскиот ден на мирот

А1он
По повод Светскиот ден на мирот, уметникот Живко Поповски-Цветин, денеска организираше ликовна работилница во возот Скопје-Куманово, по што делата ги подари на ученици од две
Култура

„Светлината од уметникот ќе се одрази врз целата заедница“ преку црно- бели портрети изложени на Рузвелтова

А1он
Во Центарот на Скопје, на фасадите на зградите на улица „Рузвелтова“ 44a – 46а, 130, црно- бели портрети на уметници, културни работници и креатори на
Култура

Затворена јубилејната 35-та ликовна колонија св.Јоаким Осоговски

А1он
Нови 16 вредни ликовни уметнички дела се создадени на годинашната Меѓународна ликовна колонија св.Јоаким Осоговски што траеше една недела во прекрасниот амбиент на манастирскиот комплекс