zemja

Свет

ЕСА разгледува можност за пренос на енергија од вселената на Земјата

А1он
Европската вселенска агенција (ЕСА) планира во текот на оваа недела да одобри тригодишна студија за да утврди дали големите соларни фарми во вселената можат да
Свет

Најлоша суша во југозападниот дел на Северна Америка во последните 1.200 години

А1он
Големата суша, што во последните 20 години го опустошува југозападниот дел на Северна Америка, е најлошата во последните 1.200 години. Во истражување објавенено вчера, се
Свет

Оксфам: Милијардерите треба да се спречат да ја ограбуваат и сериозно загрозуваат планетата

А1он
Милијардерите ширум светот ја „ограбуваат планетата“ и го ставаат светот во „сериозна опасност“ од климатските промени, предупредуваат активистите од оваа област. Џејми Ливингстон, шефот на
Свет

Земјата ќе ја зафати геомагнетна бура

А1он
Американскиот Центар за предвидување на времето во вселената, кој спаѓа под Националната управа за океани и атмосфера (NOAA) денеска издаде предупредување за геомагнетна бура која
Магазин

На Земјата ѝ се случува магнетна бура

А1он
Во Земјината магнетосфера синоќа започна магнетна бура, која постепено се интензивира и веќе го достигна своето средно ниво, се наведува на интернет-страницата на Рентген-астрономска лабораторија
Магазин

Во мразот на Тибетанската висорамнина откриени 33 замрзнати вируси, досега непознати за науката

А1он
Научниците откриле 33 вируси замрзнати во парчиња под вечерн мраз, од кои повеќето, како што пишува списанието „Микробиом“, досега не се забележани и биле непознати
Свет

НАСА предупредува: Земјата апсорбира „невидена“ количина топлина

А1он
Земјата апсорбира двојно повеќе топлина отколку во 2005 година, според ново истражување дефинирано како „невидено“ зголемување во услови на климатска криза, објави „Гардијан“. Научниците од