brana

Македонија

Исечена гумената брана за наводнување на оризовите површини во кочанското

А1он
Вработените во водостопанската подружница „Брегалница“ од Кочани утрово забележале намерно оштетување на гумената брана кај селото Грдовци, што се користи за зафаќање на водата од
Регион

Бројот на жртвите од експлозијата во хидроцентралата крај Болоња се зголеми на седум

А1он
Бројот на жртвите во експлозијата на хидроцентралата во Болоња што се случи на 9 април се зголеми на седум, соопштија италијанските власти, додавајќи дека е
Економија

Државата ќе им го даде ХЕЦ Тиквеш на Грците во замена за стар и амортизиран Чебрен кој ќе го добие после 60 години

Орце Костов
Хидроцентралата „Тиквеш“ е целосно амортизирана, а државата како самостоен инвеститор не успеала да ги ги реализира проектите во енергетиката и затоа Владата се откажа од
Економија

Ќе се гради хидроцентралата Чебрен за една милијарда евра: Владата донесе одлука која се чекаше 30 години

Орце Костов
После повеќе од 3 децении, донесена одлука со која се предвидува реализација на најважниот енергетски проект во Северна Македонија, хидроцентралата Чебрен. Владата ја разгледа и
Свет

Путин го нарече пробивањето на браната „варварски чин“

А1он
Владимир Путин го нарече рушењето на браната Каховка „еколошка и хуманитарна катастрофа“. Ова го изјави рускиот претседател за време на денешниот разговор со неговиот турски
Свет

Дваесет и девет градови и села се поплавени, соопшти Украина

А1он
Оштетувањето на браната Каховка предизвика поплави во 29 градови и села покрај реката Днепар, соопшти украинскиот министер за внатрешни работи. Пишувајќи на апликацијата за пораки
Свет

ЕУ за уништената брана во Украина: Ова е варварска, ужасна ескалација на руската агресија

А1он
Европската унија го осуди уништувањето на браната Нова Каховка, кое го нарече „страшна и варварска“ ескалација на руската агресија врз Украина. Говорејќи на прес-конференција во