zemja

Магазин

Во мразот на Тибетанската висорамнина откриени 33 замрзнати вируси, досега непознати за науката

А1он
Научниците откриле 33 вируси замрзнати во парчиња под вечерн мраз, од кои повеќето, како што пишува списанието „Микробиом“, досега не се забележани и биле непознати
Свет

НАСА предупредува: Земјата апсорбира „невидена“ количина топлина

А1он
Земјата апсорбира двојно повеќе топлина отколку во 2005 година, според ново истражување дефинирано како „невидено“ зголемување во услови на климатска криза, објави „Гардијан“. Научниците од
Магазин

Мапирани 37.000 квадратни километри од Зеландија за 28 дена

А1он
Австралиски и американски научници ги утврдуваат границите на потонатиот континент Зеландија, кајшто денес се наоѓаат земјите Нов Зеланд и Нова Каледонија. Oсвен тие земји, денес
Магазин

Откриена слика од кенгур стара 17.300 години во Австралија

А1он
Австралиски истражувачи го открија најстарото уметничко дело во земјата, врежано во карпа – кенгур насликан пред 17.300 години. Двометарското дело е нацртано со црвена боја,
Магазин

Јапонија: Користејќи астероиден прав, ќе се истражува потеклото на животот на Земјата

А1он
Јапонски астрономи ќе истражуваат примероци на почва земена од далечен астероид за да се обидат да го откријат изворот на топлина што го променил тоа
Свет

Истражување: Топењето на мразот зголемено за 60 проценти

А1он
Во извештајот на Европската вселенска агенција (ЕСА), објавен во стручното списание Криосфера (Cryosphere), научниците предупредуваат дека мразот на нашата планета се топи со рекордна брзина,