poezija

Култура

Реномираното меѓународно списание „Версвил“ објави тематски број „Поезија од Македонија“

А1он
Реномираното меѓународно списание за поезија „Версвил“, својот најнов број во целост го посвети на современото македонско поетско творештво. Изданието е насловено „Поезија од Македонија“ и
Култура

Даниела Андоновска-Трајковска е добитник на романската награда за поезија „Михаи Еминеску“

А1он
Добитник на реномираната награда за поезија „Михаи Еминеску“ за 2023 година, која ја доделува истоимената Меѓународна академија од Крајова, Романија, на чело со професорт д-р
Култура

Промоција на стихозбирката „Куќа во куќа“ од Гордана Михаилова-Бошнакоска

А1он
Во паркот на книгата на „Матица Ексклузив“ денеска ќе биде промовирана стихозбирката „Куќа во куќа“ од поетесата Гордана Михаилова-Бошнакоска. Изданието ќе го промовира д-р Славчо
Култура

Промоција на стихозбирката „Омарнина што омалаксува“ од Марија Велинова

А1он
Во кафе-книжарницата „Буква“ вечер од 20 часот ќе биде промовирана стихозбирката „Омарнина што омалаксува“ од младата поетеса Марија Велинова, издание на ПНВ Публикации од Скопје.
Култура

Промоција на поетската книга „Живот на меѓукат“ од Јовица Ивановски во КИЦ

А1он
Во Културно-информативниот центар – Скопје вечерва од 20 часот ќе биде промовиранаа поетската книга „Живот на меѓукат“ од Јовица Ивановски. За книгата ќе зборува Ѕвездан
Култура

Во Друштвото на писатели на Македонија промоција на стихозбирката „Per Aspera Ad Astra“ од Оливера Доцевска

А1он
Во Друштвото на писатели на Македонија, во Скопје,  на 9 мај, во 12,00 часот, ќе биде промовирана новата поетска збирка  на авторката Оливера Доцевска „Per
Култура

Светскиот поетски патувачки фестивал „Прличев и Еминеску – поглед кон иднината“ во Охрид

А1он
Во организација на Националната установа Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид и Меѓународната академија „Михаи Еминеску“ од романскиот град Крајова од денеска до 22 април во
Култура

Претставување на избор поезија од Стефан Марковски на книжевен фестивал во Полска

А1он
Избор поезија од современиот македонски поет, романсиер и драматург Стефан Марковски ќе биде претставен во рамки на фестивалот Пронајдени во преводот во Гдањск, Полска. Изборот