muzika

Магазин

(ВИДЕО) Лепа Брена е кралица на паѓањето: Прегрна колешка па двете се најдоа на земја

А1он
Лепа Брена, покрај блескавата и повеќедецениска кариера, позната е и по урнебесните падови на кои низ смеа зборува во телевизиските гостувања. Пејачката неколку пати паѓаше
Магазин

Почина гитаристот на АBBА, Ласе Веландер

А1он
Долгогодишниот гитарист на ABBA, Ласе Веландер, почина на 70-годишна возраст, објавија неговите роднини. Шведската музичка ѕвезда свиреше на некои од најголемите хитови на групата и
Магазин

Беше југословенската Мерлин Монро, сега не би ја препознале

А1он
Татјана Матејаш Тајчи беше вистинска југословенска сензација, а потоа наеднаш се повлече од сцената. Беше една од најпопуларните и најбараните југословенски пејачки, а на врвот
Магазин

Бендот „Металика“ купи фабрика за производство на винилни плочи

А1он
Американскиот хеви-метал бенд „Металика“ стана сопственик на „Фернис рекорд пресинг“, фабрика за преса во Вирџинија, која веќе 15 години произведува дискови за „Металика“, пренесува американскиот
Магазин

(ВИДЕО) Селин Дион ги откажа сите концерти: Пејачката откри дека е тешко болна

А1он
Канадската пејачка и поп икона Селин Дион денеска објави дека поради лоша здравствена состојба ја откажува европската турнеја, како и концертот во Израел закажан за
Магазин

(ВИДЕО) Јелена Томашевиќ воодушеви со Бочели: Заедно ја изведоа Vivo Per Lei во Абу Даби

А1он
Јелена Томашевиќ гостуваше на концертот на Андреа Бочели во Абу Даби. Во придружба на Симфонискиот оркестар на РТС, двајцата заедно ја изведоа познатата песна „Vivo
Магазин

Почина Ајрин Кара, пејачката на хитовите од „Flashdance“, „What A Feeling“ и „Fame“

А1он
Ајрин Кара, најпозната по тоа што ги пееше насловните песни на филмовите „Fame“ и „Flashdance“ од 80-тите, почина на 63-годишна возраст. Fame and Flashdance singer