koco racin

Култура

Изложба со примероци од „Бели мугри“ на Рацин во Велешката локална библиотека

А1он
По повод 84 години од објавувањето на стихозбирката „Бели мугри“ од Коста Солев Рацин во медијатеката на Локалната библиотека „Гоце Делчев“ во Велес поставена е
Култура

Делегација на ДПМ ќе му оддаде почит на поетот и револуционер Кочо Рацин

А1он
Друштвото на писателите на Македонија ќе му оддаде почит на поетот и револуционер Кочо Рацин, основоположник на современата македонска литература. Делегација на ДПМ вечер во
Македонија

Жерновски до Трајановски: Откажете се од узурпација на училишниот двор!

А1он
Револтирани родители се обратија до општина Центар, известувајќи ја дека не се согласуваат да се одзема дел од училишниот двор во Основното општинско училиште „Кочо
Култура

Сара Тодоровска заштитно лице на 53-тите „Рацинови средби“

А1он
Сара Тодоровска, ученичка во гимназијата „Кочо Рацин“ во Велес, е избрана за заштитно лице на 53-тата поетска манифестација „Рацинови средби“. Сара е избрана меѓу 11  ученички