Почнува со имплементација Програмата за прекугранична соработка со Србија

Од:

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу и амбасадорката на Србија во Република Македонија, Душанка Дивјак Томиќ денеска, на состанок со градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски разговараа за последните подготовки за отворање на канцеларија во Куманово, за имплементација на ИПА Програмта за прекугранична соработка меѓу Република Македонија и Република Србија.

На состанокот на кој присуствуваа оперативните структури од двете земји, министерот за локална самоуправа Фазлиу и амбасадорката Дивјак Томиќ, му се заблагодарија на градоначалникот Димитриевски за поддршката што ја дава општината со отстапување на канцеларија за потребите на Програмата.

Програмата за прекугранична соработка со Србија е нова програма, која ќе биде финансирана со средства од ИПА инструментот на Европската Унија и кофинансирана со средства од буџетот на државата.

Во завршна фаза е процесот на воспоставување на заедничките технички тела, а се подготвува и првиот повик за проекти на кој што ќе можат да аплицираат општини, граѓански организации и други непрофитни субјекти од двете земји.

Заради успешно спроведување на програмата во тек се обуки за подготовка на проектна апликација за потенцијалните апликанти, а исти такви обуки ќе бидат организирани и за заинтересираните субјекти во Србија.

Би можело да ве интересира

Граѓаните реагираат на сеча на дрвја во центарот на Куманово

Ана Ололовска

Камион турна бандера во центарот на Куманово

Во Куманово за време на викендот санкционирани 38 возачи за возење со поголема брзина од дозволената

Ана Ололовска

Кривична пријава за кумановец осомничен за предизвикување пожар

А1он

Еден загинат и петмина повредени во сообраќајката на патот Куманово – Крива Паланка

А1он

Пожар во објект на поранешниот „Жито-мел“ во Куманово

А1он