zatajuvanje

Македонија

Кривична пријава против жител на Кондово за „затајување” и „фалсификување или уништување деловни книги”

Орце Костов
Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.Н.(35) од с.Кондово, општина Сарај, поради постоење основи на сомнение за сторени
Економија

Трговци со зеленчук ја оштетиле државата за 300.000 евра: Финансиска со кривични за даночно затајување

Орце Костов
По спроведените контроли на Управата за финансиска полиција во соработка со Државниот пазарен инспекторат, УЈП и МВР во врска со спроведувањето на одлуките на Владата
Македонија

Македонец преку фантом-фирма затаил околу два милиони евра во Хрватска и побегнал

А1он
Oбвинителството во Осиек поднесе обвинение против Ице Г., македонски државјанин, осомничен дека затаил повеќе од 15 милиони куни (околу 2 милиони евра). Измамникот со фантом-фирма
Македонија

Обвинети двајца поранешни државни функционери, проневериле и переле пари од ИПА фондовите

А1он
По спроведена истрага од меѓународни рамки во која беа вклучени и меѓународните организации ОЛАФ и ЕУРОПРАВДА, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и